Aj prehra o sedem gólov môže byť dôstojná. Vrbovčanov skôr máta, či to všetci stihnú z roboty

Po senzačnej remíze dosiahnutej aj proti Ronaldinhovi či Patrickovi Kluivertovi si vymenil dres s Ricardom Quaresmom. O dvadsať rokov neskôr Peter Majerník ako tréner piatoligistu skúsi vyliať z pohára Trenčín.

Provokatéri verklíkujú, že z Vrbového nič dobrého. Miestni na túto blasfémiu navyknuto reagujú, že keď už sa podarí, nad to potom nie je. Občas dokonca v súrodeneckom „balíčku“. Ba blíženeckom a ešte aj silvestrovskom.

Dvojičky Peter a Pavol v slovenskom športe nie sú iba Hochschornerovci alebo Zůbekovci. A futbalové Vrbové nie je len legendárny Jozef Adamec, na ktorého počesť pri vlaňajšej oslave storočnice klubu premenovali mestský štadión.

Peter Majerník 31. decembra 1978 o piatej popoludní v Piešťanoch prišiel na svet päť minút pred bratom Pavlom, aktuálne trénerom Skalice. Hral za ŠKP Devín, Púchov, Inter Bratislava, Ružomberok, rumunský Brašov, Myjavu i Dunajskú Stredu.

Peter Majerník. Zdroj: Ján Král

ŠÉFUJE SÁM SEBE

S trénovaním začal pri mládeži Interu. Keď oslávil 39. narodeniny, na Nový rok 2018 sa oficiálne stal koučom vrbovského MFK. Je ním dosiaľ. Často si z neho uťahujú, že vlastne nezrušiteľne, keďže klubu súbežne šéfuje: „So smiechom to odbíjam, že vo výbore je okrem mňa šesť členov, ktorí ma môžu kedykoľvek odvolať, keď budú s mojím pôsobením nespokojní. Rozhodne nie som typ, ktorý by sa niekde držal nasilu.“

Netají, že trénovanie je mu bližšie než úradovanie. Prezidentskú funkciu však vníma ako záväzok. Zvolili ho v januári 2019, keď sa pre pracovnú vyťaženosť viacerých členov vedenia črtalo vákuum. Spomenutá pracovná vyťaženosť sa pritom týka aj Petra Majerníka. Živí sa v odvetví distribúcie ortopedicko-protetických pomôcok vo firme Reha-CARE, ktorej spoluvlastníkom je Ján Šlahor, účastník futbalového turnaja na OH 2000 v Sydney.

„Vtedajšia primátorka Ema Maggiová a ľudia z výboru ma oslovili s ponukou dať dokopy novú personálnu štruktúru a viesť popri A-mužstve aj chod celého klubu. Poverenie som prijal. Z Vrbového pochádzam, futbalovo som v ňom rástol, mám naň silné väzby,“ objasňuje bývalý stopér, ktorý býva v susedných Krakovanoch.

Štefanom Kubíkom vedená radnica v rodisku dobrodruha Mórica Beňovského dodáva približne deväťdesiat percent rozpočtu MFK. Bez tohto zdroja by to sotva išlo čo i len na seniorskej úrovni v rámci V. ligy Severozápad Hummel ZsFZ. Šesť mládežníckych tímov by už vôbec neprichádzalo do úvahy. Významným partnerom modro-žltých je aj Semikron Danfoss. Pomáhajú aj Catering Majerník, Kovospal, Rekreačné strediská Slovakia či K & M Innovation.

Vrbovskí mládežníci majú futbalový vzor ako málokto. Zdroj: MFK Vrbové

SLOVAN DRUHÝ RAZ NEPRIŠIEL

Slovnaft Cup zahŕňa vyzývateľov od IV. ligy nadol až počnúc sezónou 2014/2015, ale Vrbové kedysi hralo III. ligu a vďaka tomu bolo súčasťou pohárového diania aj dávnejšie. V septembri 2009 hostilo v 2. kole Slovan Bratislava, inkasovalo od neho sedmičku.

Na „belasých“ sa v 6-tisícovom mestečku tešili aj pred piatimi rokmi o kolo ďalej, lenže prišla kontumácia Slovana pre neoprávnený štart Marina Ljubičiča a boli z toho „len“ Horné Orešany. Vrbové tam prehralo 3:5… Trenčanov chce v stredu od 17:00 aj pred kamerami FutbalNet.TV potrápiť.

„Pre nás je to veľký sviatok. Pohár poskytuje malým možnosť konfrontovať sa so zvučnými menami. Som rád, že si moji zverenci na vlastnej koži vyskúšajú, aké je to proti prvoligistovi,“ konštatuje Peter Majerník. Predpokladá, že AS nevyrukuje s najsilnejšou zostavou: „Príležitosť asi dostanú hráči s menšou minutážou. Zároveň odhadujem, že tradičné rozostavenie 4-3-3 a ofenzívny prejav Trenčína zostanú zachované.“

Vrbové sa nehodlá pustiť do otvorenej partie, ktorá sa vzhľadom na filozofiu protivníka núka, ale ani betónovať. Chce utrafiť správnu mieru drzosti: „Kľúčové bude nenastúpiť s priveľkým rešpektom a roztrasenými kolenami. Aj my vieme hrať futbal. Nejdeme sa stiahnuť a odkopávať loptu, nie som zástancom takéhoto prístupu. Samozrejme, otázne je, čo nám Trenčín dovolí a dokedy budeme proti jeho oveľa trénovanejším hráčom vládať.“

Vrbovčania chcú utrafiť správnu mieru drzosti. Zdroj: MFK Vrbové

Peter Majerník si pravidelne študuje videá zo zápasov súperov. Paradoxne, toho najbližšieho nejako špeciálne neskúmal: „Nemyslím si, že by to v tomto prípade malo zmysel. Nepôjdeme do toho odovzdane, ale buďme realisti: za normálnych okolností sa kvalita napokon ukáže, hoci lopta je guľatá a stať sa môže čokoľvek. Ja sa desím najmä toho, či sa na pol štvrtú, keď máme naplánovaný zraz, dokážu všetci chalani pouvoľňovať z roboty.“

Hranicu medzi znesiteľnou a neúnosnou prehrou považuje za kĺzavú: „Vždy záleží na hernom prejave. Môžete nedôstojne prehrať 0:2, ale aj dôstojne 0:7, keď necháte na trávniku všetko. Je to relatívne.“

REMÍZA PROTI BARCELONE

Sám bol v semifinále domáceho i Rumunského pohára, môže prispieť a prospieť skúsenosťami z opačného výkonnostného pólu: „Odohral som veľa podobných zápasov v dresoch favoritov, viem sa teda vžiť do pocitov Trenčanov. Pamätám si, aké strašne ťažké to bývalo aj proti štvrto- či piatoligistom. Možno v tomto duchu dokážem kabínu prídavne motivovať.“

Na druhej strane bol Peter Majerník pri tom, keď Púchov 24. septembra 2003 ako úradujúci víťaz Slovenského pohára a totálny outsider detašovane v Trnave pred 18-tisíc divákmi – viac sa ich nezmestilo – vybojoval proti Barcelone v 1. kole Pohára UEFA jeden z najpozoruhodnejších výsledkov v histórii slovenského klubového futbalu (1:1).

Odvetu na Camp Nou sledovalo 29 701 zvedavcov a priniesla koncert zverencov Holanďana Franka Rijkaarda (8:0): „Vymenil som si dres so Gerardom Lópezom. Oba – aj ten Quaresmov – mám doma.“

Keď nedávno bol na exhibícii Old Boys v Lazoch pod Makytou, dozvedel sa, že vtedajší generálny manažér Púchova Pavol Holeščák so synmi Michalom a Pavlom mladším chystajú pripomienku dvadsaťročnice – predbežne na sobotu 23. septembra.

KOLUMBIJSKÉ RIEŠENIE

Sem-tam sa pritrafí Martin Škrtel v Ráztočne, Vrbové nemá v kádri nikoho s úplne prenikavou futbalovou minulosťou. Tridsaťdvaročný brankár Matej Székely kedysi robil dvojku Petrovi Solničkovi v Spartaku Myjava a nosí kapitánsku pásku. O osem rokov mladší stredopoliar Matej Kubica prešiel Nitrou v jednom z jej lepších období, ale rozlet tohto niekdajšieho mládežníckeho reprezentanta pribrzdili zdravotné problémy.

Na súpiske piatoligistu udrie do očí 25-ročný kolumbijský záložník Andrés Felipe España Rangel. Peter Majerník ozrejmuje: „Pomaly denne ma nevyžiadane kontaktujú agenti z Južnej Ameriky. V predchádzajúcej sezóne sme mali trošku problémy s nedostatkom hráčov, tak sme výnimočne reflektovali.

Z pôvodnej dvojice krajanov zostal u nás Andrés. Je hravý, má rád loptu a vyťahuje riešenia, ktoré sú iné v porovnaní s tunajšou futbalovou školou. Cez neho sa potvrdilo, že to môžu byť zaujímavé posily, hoci administratívne je to záťaž a svoje si žiada aj aklimatizácia.“

Andrés Rangel bol vykupiteľom Vrbového v zápase 1. kola Slovnaft Cupu v Hlbokom. Zdroj: MFK Vrbové

Vrbové v 1. kole SC 2023/24 na sklonku júla bolo na pokraji vyradenia u šiestoligistu. Práve Rangel na pôde TJ Družstevník Hlboké vyrovnal v 90. min na 2:2 po Székelyho nákope z vlastnej polovice do šestnástky.

Hostia následne presvedčivo 4:1 zvládli lotériu z bieleho bodu. Mimochodom, do jedenástkového rozstrelu išli v štyroch zo svojich ostatných piatich vystúpení v Slovnaft Cupe.

„Podľa mňa je to jeden z dôkazov nevyspytateľnosti pohárových stretnutí. Rozdiel jednej ligovej súťaže či dvoch nemusí nič znamenať. O to viac, že v úvodných kolách sa tímy ešte len zlaďujú po letnej príprave, predvádzajú nesúrodé výkony,“ glosuje Peter Majerník.

DOZVUKY STOROČNICE

Vrbovčania stanovili na prvoligistu základné vstupné 5 € a zľavnené pre dôchodcov a mládež do 16 rokov dve eurá, dámy pozývajú zadarmo. Lístky zaradia do žrebovania: „Z osláv storočnice nám zostali pamätné dresy a rôzne spomienkové predmety, budú súčasťou menšej tomboly.“

MFK v sobotňajšej ligovej generálke doma zdolal Chynorany 1:0 gólom Martina Srnca zo 61. min. Po troch kolách figuruje na piatej priečke s bilanciou 2-0-1 a skóre 7:3. Štvrtý je Hlohovec, ktorý vlani v 2. kole SC schytal od Trenčína 0:14. Je to rekord súťaže.

Dobyvateľ pohára 2014/15 a 2015/16 Trenčín takisto v sobotu upútal vo svojom prostredí triumfom 4:1 nad Ružomberkom. V Niké lige po štyroch kolách patrí zverencom Srba Iliju Stolicu (je rovnaký ročník ako Peter Majerník) lichotivá tretia pozícia prostredníctvom štatistiky 3-0-1 a skóre 10:7.

Postupujúci z duelu Vrbové – Trenčín bude v septembrovom 3. kole Slovnaft Cupu čeliť úspešnému zo stretnutia TJ Spartak Šaštín-Stráže – OK Častkovce.

Zdroj: http://slovnaftcup.sk

Autor

STANISLAV OLŠOVSKÝ

Dátum