O Slovnaft Cupe

Slovnaft CUP je najvyššia národná pohárová futbalová súťaž vo vekovej kategórii mužov, hraná od roku 1969 od názvom Slovenský pohár. Víťaz pohára reprezentuje Slovensko v Európskej lige UEFA. Pohárová súťaž sa hrá vyraďovacím systémom, zúčastňujú sa jej aj kluby z nižších súťaží.

V rokoch 1960 – 1993 sa slovenské kluby zúčastňovali súťaže o Česko-slovenský pohár. Od sezóny 1969/1970 sa hrali v oboch častiach federácie samostatné pohárové súťaže, víťazi národných pohárov sa stretli vo finále o Česko-slovenský pohár, víťaz trofeje reprezentoval krajinu v Pohári víťazov pohárov. Premiérový ročník Slovenského pohára vyhral Slovan Bratislava, vo finálovom dvojzápase bol úspešnejší ako Dukla Banská Bystrica. Finálové zápasy sa hrali systémom doma – vonku, od roku 1986 sa hrá len jeden finálový zápas vo vopred určenom dejisku.

Slovenský futbalový zväz v súťažnom ročníku 2011/2012 uzavrel partnerstvo so spoločnosťou Slovnaft, a.s. a po prvýkrát v histórii získala táto pohárová súťaž titulárneho partnera. Odvtedy nesie názov Slovnaft Cup

V sezóne 2014/2015 vošiel do platnosti nový model najvyššej futbalovej súťaže, podľa ktorého sa do súťaže mohli zapojiť okrem klubov z Fortuna ligy a DOXXbet ligy aj tímy z regionálnych súťaží. Týmto spôsobom sa snažíme o zatraktívnenie súťaže a o väčší divácky záujem. Prvý ročník s novými pravidlami priniesol viac ako trojnásobný počet futbalových tímov, ktoré zohrali viac ako trojnásobný počet zápasov – na 179 prihlásených futbalových klubov čakalo 180 zápasov.

 

Prečo sme rozhodli byť partnerom Slovenského pohára

V rovine čisto pragmatickej a potvrdenej v rámci pravidelných prieskumov má sponzoring futbalu pozitívny dopad na vnímanie našej značky. Pre podporu futbalu, a teraz myslím najmä národný pohár SLOVNAFT CUP, sme sa rozhodli ešte v roku 2012. Spojiť sa s národným pohárom znamená v každej futbalovej krajine istý status, bez ohľadu na to, či ste fanúšik alebo nie ste. Aj na Slovensku túto hrdosť na národný pohár veľmi dobre badať najmä v prvých kolách, kde sa stretávajú malé kluby s veľkými. Futbal a hokej sú na Slovensku najpopulárnejšie športy, ale čo sa týka dostupnosti, vyhráva futbal. Je to naša emočná linka na ľudí, a zároveň našich zákazníkov, či ich baví šport aktívne alebo pasívne. Ale zároveň je za tým aj naša snaha byť dobrým partnerom a spoločnosťou vo verejnom priestore. Pohár hrá celé Slovensko, každý región, pričom vďaka aktívnej spolupráci so Slovenským futbalovým zväzom sa nám podarilo v 50. ročníku pohára rozšíriť počet tímov na rekordných 263 klubov. Súťaž sa hrá od roku 1970 a patrí medzi slovenské klenoty športu. Víťaz reprezentuje Slovensko v Európe. Hodnota značky SLOVNAFT CUP za ostatné obdobie stúpla niekoľkonásobne a patrí medzi najvnímanejšie partnerstvá na Slovensku. Skupina MOL, do ktorej patrí aj Slovnaft, je partnerom národných pohárov aj v Česku ako MOL Cup a v Maďarsku ako MOL Hungary Cup. Ide o unikátne partnerstvá jednej firmy v celej futbalovej Európe. Podarilo sa nám nadviazať aj na históriu československého Superpohára, ktorý sa medzi víťazmi v SR a ČR pred pandémiou dvakrát odohral.