Bánová už potrápila prvoligistov, jednému túži dať ban. Dávid Guba: V šatni mi predhadzujú hetrik

V predchádzajúcej sezóne dostali susednú Žilinu až do rozstrelu. V stredu sa Bánovčania na 13:00 pouvoľňujú z roboty a skúsia v osemfinále Slovnaft Cupu naplno prekvapiť iného prvoligistu Liptovský Mikuláš.

V 1. kole 54. ročníka národného pohára inkasovali 2. augusta v Domaniži, ktorú neskôr zviditeľnil prípravný duel proti reprezentácii Kataru, gól na 3:3 v poslednej minúte riadneho hracieho času.

„Veru sa nám v tej chvíli oživili spomienky na to smoliarske vyradenie Žilinou. Vraveli sme si, že to azda nie… Jedenástky sú vždy vabank. Tentoraz sa však šťastena naklonila na našu stranu,“ pochvaľuje si o tri mesiace a štyri kolá ďalej manažér Jednoty Bánová Bystrík Paňák.

„Je pravda, že proti zvučným súperom sme podosahovali zaujímavé výsledky. Dokážeme sa proti nim vytiahnuť k dobrým výkonom. Nepovedal by som však, že sa na túto súťaž nejako zvlášť zameriavame. Vždy si hovoríme, že budeme hrať s radosťou a uvidíme, kam až sa dostaneme,“ glosuje funkcionár červeno-žltých z juhozápadného okraja Žiliny. Dvojtisícovú obec administratívne pričlenili ku krajskému mestu v roku 1970.

Bystrík Paňák (v popred so šiltovkou) ako vedúci mužstva. Zdroj: TJ Jednota Bánová

ÚSMEVNÝ PARADOX

V 2. kole Bánová zvíťazila v Hornej Porube 4:1, v 3. kole v Prečíne 1:0. Vo 4. kole – konečne doma – 19. októbra čelila Častkovciam len tri dni po vzájomnom treťoligovom súboji, ktorý sa tiež na jej ihrisku skončil 2:2. Pohárový vyhrala 2:1. Osemfinále je klubovým maximom.

„Bol to úsmevný paradox. V tejto sezóne nám prial žreb, dosiaľ sme nemali extra silných protivníkov,“ uznáva Bystrík Paňák.

Zverenci Michala Šajnohu sa na Liptovský Mikuláš navnadili sobotňajším úspechom 2:1 v Novom Meste nad Váhom.

„Potešilo nás to, ale bol to ťažký zápas na náročnom teréne. Sám som v napätí, ako to chalani teraz zvládnu so silami. Nie sú profesionáli, chodia do práce. Aj ihrisko už máme v pokročilej jeseni dosť zničené, dostalo zabrať. Dúfame, že bude v takom stave, aby sme ho do stredy mohli povalcovať. Nemyslím si, že na hrboľatom trávniku by naše šance proti favoritovi rástli: chlapci sú skôr technické typy,“ vysvetľuje Bystrík Paňák.

SUSEDOV NEPODPICHUJÚ

Pre najvernejších fanúšikov už tradične nechali vyrobiť niekoľko desiatok príležitostných vlajočiek. Vstupné stanovili na 5 eur s tým, že lístok bude platiť aj na nedeľňajšie ligové stretnutie s Galantou.

„Vzhľadom na termín počas pracovného týždňa a ešte skoro popoludní ani zďaleka nečakáme 1 500 divákov, ako bolo na pohári proti Trnave či dávnejšom prvom súboji so Žilinou. Budeme radi, ak príde 300 ľudí. Chceli sme hrať 17. novembra, keď je voľný deň. Liptáci však nepristúpili na tento náš návrh, hoci spolu vychádzame dobre,“ zdôrazňuje Bystrík Paňák.

Nad Trnavou v auguste 2019 v 2. kole Slovnaft Cupu Bánovčania približne desať minút viedli, napokon prehrali tesne 2:3. Žiline v premiérovom pohárovom derby ešte v septembri 2008 tiež v 2. kole podľahli len 0:2.

Nad Trnavou pred troma rokmi desať minút viedli. Zdroj: TASR

Žilina teraz vo 4. kole prehrala 1:2 na pôde druholigového Šamorína. Prípadné škodoradostné podpichovanie slávneho mestského rivala však neprichádza do úvahy.

„Máme dobré vzťahy, navzájom si pomáhame, ako sa dá. Oni sa v lete často pripravujú na našej prírodnej tráve, my v zime na ich umelej. Veľa našich hráčov prešlo žilinskou liahňou, veľa hráčov sa od nás posunulo do MŠK,“ popisuje Bystrík Paňák.

Jednota figuruje na 11. priečke v 16-člennej tabuľke západnej skupiny III. ligy. Má 16 bodov za bilanciu 4-4-6 pri skóre 25:21.

Dvojnásobný pohárový štvrťfinalista MFK Tatran Liptovský Mikuláš v Slovnaft Cupe 2022/2023 počnúc 2. kolom uspel vonku v Čadci 2:0, v Bacúchu vysoko 11:0 a v Žiari nad Hronom proti Pohroniu 1:0. Ešte teda neinkasoval.

Príležitostné vlajočky už sú tradíciou. Zdroj: TJ Jednota Bánová

NIE JE TO IBA O ŇOM

Žolíkom Bánovej proti poslednému dvanástemu mužstvu v tabuľke Fortuna ligy by mohol byť niekdajší reprezentant SR od mládežníckych výberov až po prípravný kemp mužov v januári 2017 v Spojených arabských emirátoch Dávid Guba.

„Zďaleka to nie je iba o mne. Snažím sa ťahať chalanov a oni ťahajú mňa, sú to bojovníci. Viacerí prešli žilinskou či trenčianskou mládežníckou školou, mnohí majú kvality nad pomery tretej ligy,“ upozorňuje Dávid Guba, ktorý sa ako hráč Trenčína radoval z double „liga – pohár“ v sezóne 2014/2015 aj 2015/2016, teda v ére pod taktovkou trénera Martina Ševelu.

„Pre Bánovú to určite je zaujímavá konfrontácia. Nemáme čo stratiť. Nebude to jednoduché, ale chceme postúpiť, keď sme sa už dostali takto ďaleko. Je to špecifická súťaž, rozhodujú v nej detaily, niekedy len väčšie šťastie v ten deň,“ konštatuje bývalý hráč poľskej Nieciecze aj českej Karvinej.

Tridsaťjedenročný krídelník prišiel na sklonku septembra z 1. FC Košice a stihol dať pohárový gól Častkovciam, predtým v lige rovnakému rivalovi hneď dva: „V každom zápase nesiem kožu na trh, snažím sa odovzdať maximum, túžim sa predviesť v čo najlepšom svetle. Chcem ukázať, že ešte mám na nejakú vyššiu súťaž. Práve takýto duel je akousi bonusovou šancou upozorniť na seba.“

TEŠÍ SA NIELEN NA KOSTELNÍKA

S funkcionármi Bánovej si „Gubič“ tľapol do zimy. Nevylučuje však dlhšie pobudnutie: „Viem si to predstaviť, nezatváram pred touto možnosťou dvere. Ľudia sa tu ku mne správajú super. Postup do februárového štvrťfinále Slovnaft Cupu by bol plusovým bodom v prospech prípadného zotrvania. V šatni už odznelo, že by sa mi patrilo zavŕšiť hetrik celkových pohárových triumfov…“

Dávid Guba ako mládežnícky reprezentant SR. Zdroj: TASR

Hrdý Rusín narodený v Humennom kedysi hral aj za „veľký“ klub pod Dubňom. Terajší angažmán obďaleč má svoju logiku: „Neznalí si možno položia otázku, čo vlastne porábam na tomto mieste. Nuž, máme s rodinkou dom v Mojši vzdialenom približne päť kilometrov od Žiliny. Začali sme ho stavať, keď som hral v Poľsku. Bývame v ňom štyri roky. Po konci pôsobenia v Košiciach som nechcel ísť za futbalom niekam, kde by mi to nedávalo zmysel. Aj preto som Bánovčanom vďačný, že ma prichýlili, keď som sa im ozval.“

Dávid Guba, ktorý vyrastal vo Vydrani a futbalovo prešiel aj cez Medzilaborce, sa pred stredou teší na stretnutia so starými známymi: „Rád uvidím trénera Liptovského Mikuláša Jozefa Kostelníka aj športového riaditeľa Jána Papaja. Keď som hral za Prešov, Kostelník viedol jeho rezervu, do ktorej som ešte striedavo chodil z A-tímu. Papaj zase v tom čase za seniorov hral. Poznám aj Erika Jendrišeka, s Markom Totkom som nedávno bol v Senici. Futbalové Slovensko nie je až také veľké, aby sa vždy nenašla nejaká spojitosť.“

Zdroj: http://slovnaftcup.sk

Autor

STANISLAV OLŠOVSKÝ

Dátum