Belasí si finále nenechajú ujsť, budú chcieť rozhodnúť už pred odvetou

Dva roky po sebe uspel vo finále domáceho pohára v drese Slovana Bratislava, boli to diametrálne odlišné duely. Zahral si aj za Skalicu, v stredu na Tehelnom poli súpera „belasých“ v prvej časti dvojzápasovej konfrontácie v semifinále 54. ročníka Slovnaft Cupu.

Martin Dobrotka predpokladá, že ak Slovan bude v tejto súťaži trochu prihliadať na boj o ligový titul, do ktorého sa naplno vrátil nedeľňajším víťazstvom 2:1 nad vedúcim DAC 1904 Dunajská Streda, potom iným spôsobom, než by sa možno prvoplánovo čakalo.

Stopér Martin Dobrotka získal Slovenský pohár dvakrát so Slovanom Bratislava. Zdroj: TASR

ZVYKNUTÍ NA OSTROVNÝ RYTMUS

„Myslím si, že tréner Vladimír Weiss nebude príliš rotovať hráčov a staví na tých najlepších. Z celej sezóny sú dostatočne zvyknutí na ‚ostrovný‘ zápasový rytmus. Slovan by síce mohol prípadné zaváhanie odčiniť o týždeň v odvete, ale podľa mňa sa skôr bude snažiť vytvoriť si pred ňou taký náskok, aby už v podstate bolo rozhodnuté o jeho postupe. Práve takýto upokojujúci ‚vankúš‘ by mužstvu pomohol pred úplným záverom sezóny a ešte by aj poskytol šancu vyrukovať v Skalici s menej vyťaženými hráčmi,“ načrtol možný scenár 38-ročný obranca poľského klubu Arka Gdynia, ktorý v minulosti pobudol napríklad aj v Českých Budějoviciach, Slavii Praha a Baníku Ostrava.

„Bratislavčania určite berú do úvahy aj skutočnosť, že ak by im to v lige napokon nevyšlo, pohár by sa mohol stať akousi náplasťou. Samozrejme, treba pripomenúť, že finále proti Trnave na jej štadióne by bolo riadne náročné. Bez ohľadu na konšteláciu je pre Slovan povinnosťou prejsť cez Skalicu. Podľa mňa si to ani nenechá ujsť,“ odhadol Martin Dobrotka.

Slovan v základnej časti tejto ligovej sezóny zdolal Skalicu v auguste doma 3:0 a v októbri vonku 4:1. O tri góly – 3:0 – vynikol na úkor Záhorákov aj 1. mája 2017 vo finále Slovnaft Cupu. MFK vtedy pôsobil v II. lige. Trhová hodnota kádra Bratislavčanov podľa portálu TransferMarkt je 16,53 milióna eur, u Skalice 3,78 milióna eur.

TIEŽ SEDIA NA DVOCH STOLIČKÁCH

„Výkonnostný rozdiel medzi týmito mužstvami je badateľný a papierová situácia jasná. Domnievam sa, že ak by Záhoráci mali šancu postarať sa o prekvapenie, potom skôr v jednom stretnutí – formát semifinále s dvoma duelmi nie je príliš v prospech ich vyhliadok na úspech,“ dodal odchovanec Slovana, ktorému jedinú príležitosť v reprezentácii 11. februára 2009 na Cypre dal Vladimír Weiss st., terajší kouč Bratislavčanov.

Martin Dobrotka. Zdroj: TASR

Vnímať tiež treba to, že na dvoch stoličkách sedia aj Skaličania: „Nepodceňujem ich, ale záchrana je pre nich asi väčším cieľom a zrejme si v tomto kontexte vyhodnotia aj kvalitu Slovana a svoje vyhliadky proti nemu.“

MFK šesť kôl pred koncom figuruje na deviatej priečke o tri body nad jedenástymi Zlatými Moravcami, ktoré momentálne držia Čierneho Petra v podobe barážovej pozície. O ďalších jedenásť bodov posledný Liptovský Mikuláš už vyzerá na priamy zostup.

Skalica sa túto sobotu v skupine o udržanie predstaví v Michalovciach. Slovan v skupine o titul bude v nedeľu hostiť Banskú Bystricu. V sobotu po odvete absolvujú „belasí“ cestu do Žiliny, Záhoráci privítajú spomenuté Zlaté Moravce.

ŤAŽKÁ SITUÁCIA, PRÍJEMNÉ PROSTREDIE

„MFK a ViOn sú svojou filozofiou podobné kluby z okresných miest, ktoré pracujú slušne a skromne. Prikrývajú sa takou perinou, na akú majú, fungujú s dlhodobou koncepciou, podriaďujú tomu svoje športové ambície. Je mi sympatické, že dávajú priestor na rozvoj mladým hráčom, ale i trénerom. Aktuálnym príkladom je môj bývalý spoluhráč Pavol Majerník na lavičke Skalice. Keď som za MFK hral na jar 2016, prišiel som do ťažkej situácie, ale našiel som príjemné prostredie a dobré podmienky na prácu,“ zaspomínal si Martin Dobrotka (v roku 2017 si úchytkom zahral aj za ViOn).

Martin Dobrotka (vpravo) v drese Skalice, neskôr si zahral aj za ViOn. Zdroj: TASR

Skalica vtedy po 19 jesenných kolách mala iba 10 bodov, ťahala šnúru 17 duelov bez víťazstva a sériu 9 prehier. Na jar v 14 zápasoch pridala 14 bodov, nevyhla sa zostupu. Za Michalovcami zaostala o 5 bodov.

BOLI ROZDIELNE, CHUTILI ROVNAKO

Odchovanec „belasých“ získal Slovenský pohár v sezónach 2009/10 aj 2010/11. Slovan najprv v Michalovciach rozdrvil Trnavu tenisovým výsledkom 6:0, keď v 87. min pečatil výhru práve Martin Dobrotka. O rok neskôr bol v Banskej Bystrici pri finálovom triumfe nad Žilinou 5:4 v rozstrele z 11 m (2:2 po riadnom hracom čase, 3:3 po predĺžení). Pri konečnom účtovaní ho nemuselo mrzieť, že v šiestej sérii nepremenil proti Martinovi Dúbravkovi mečbal.

„Extravagantný výsledok 6:0 bol, samozrejme, skvelý a chutil o to viac, že sa zrodil proti odvekému rivalovi Slovana. Víťazstvo nad Žilinou zase chutilo tým, po akej dráme prišlo.“

Prvý semifinálový duel Slovana so Skalicou sa 12. apríla začne o 18:00 aj pred kamerami TV JOJ Šport. Odveta na Letňáku bude v stredu 19. apríla od 17:00.

Zdroj: http://slovnaftcup.sk

Autor

STANISLAV OLŠOVSKÝ

Dátum