V predchádzajúcej sezóne mali oveľa viac dôvodov na radosť ako teraz. Zdroj: FK Spišská Nová Ves

Guľovi čelil ešte ako interistovi. Janečka: Aj Bayern zistil, že pohár mení mentálne nastavenie

Pred štyrmi rokmi ako kapitán doviedol Trnavu k triumfu v národnom pohári. Teraz sa Marek Janečka v osemfinále proti Dunajskej Strede pokúsi umocniť kúzlo Novovešťanov v tomto ročníku Slovnaft Cupu.

Spišská Nová  Ves v predchádzajúcej sezóne vyhrala 24 z 33 súťažných zápasov. V tejto však len dva z doterajších osemnástich, bez výnimky práve v pohári.

Čerstvého druholigistu sa týkalo nasadenie do 2. kola. FK postupne vyradil piatoligovú Gelnicu 1:0, treťoligový Bardejov 4:1 a koncom októbra piatoligistu Brvnište až v rozstrele z 11 m po bezgólovom priebehu.

Pohár je jediné, za čím sa od leta radno obzerať. Zdroj: FK Spišská Nová Ves

„Máme svoje problémy a keď už sme sa v pohári dostali až do osemfinále, v prvom rade sme pred žrebom dúfali, že budeme hrať doma a proti súperovi atraktívnemu pre oko fanúšika. Splnilo sa nám to.

Škoda však, že nemáme umelé osvetlenie na neskorší začiatok a niet ani voľných termínov mimo pracovného týždňa. Mohlo by prísť ešte viac ľudí,“ povzdychol si Marek Janečka.

Hrať sa bude v utorok 7. novembra od 13:00. Spišská Nová Ves v sobotu doma prehrala 1:2 s donedávna prvoligovým Liptovským Mikulášom. Dunajská Streda o deň skôr v Niké lige zvíťazila 3:0 v Košiciach. Práve aréna tamojšieho FC bude na jar dejiskom pohárového finále.

MOŽNO JE TO AJ DOBRE

Marek Janečka už tretiu sezónu pôsobí v „Novejšej“ nielen na trávniku: z pozície hrajúceho asistenta pomáha trénerovi Branislavovi Ondášovi a zároveň je športovým riaditeľom. Proti DAC nútene bude len pozorovateľom, nie priamym aktérom.

„Som vykartovaný… Možno je to takto aj dobre. Niežeby som si potreboval oddýchnuť, ale odohral som v tejto sezóne, čo sa dalo, a koniec mojej kariéry sa blíži. Nezaškodí teda, že mužstvo si to vyskúša bezo mňa. Sám som zvedavý, ako to bude vyzerať,“ netají levočský rodák, ktorý do desať kilometrov vzdialenej Spišskej Novej Vsi začal denne za futbalom dochádzať, keď mal sedemnásť rokov. Rýchlo sa predral do seniorskej kabíny a napokon pobudol šesť rokov.

S partnerkou Barborou a synčekom Nikolasom po postupe do II. ligy. Zdroj: FK Spišská Nová Ves

Pod najvyššiu kostolnú vežu na Slovensku sa vrátil predvlani v lete po pätnástich rokoch, ktoré strávil v Rimavskej Sobote, Banskej Bystrici, Zlatých Moravciach, nemeckej Hanse Rostock, Trnave a severomoravskej Karvinej, kde dokonca dosiaľ má oficiálny domicil.

Pravda, s partnerkou Barborou a spoločným synčekom Nikolasom, ktorý v januári sfúkne dve sviečky na torte, žije na Spiši. Z predchádzajúceho vzťahu má dcéru Zoe (10) a syna Marca (7).

PROTI ŽILINE DLHO ŽIVILI NÁDEJ

Kým bude srdciarovi zo stredu defenzívy Marekovi Janečkovi slúžiť zdravie, hodlá s aktívnym futbalom pokračovať: „Pochopiteľne, iba do chvíle, kým by som nebodaj mal zaberať miesto nejakému mladšiemu a schopnejšiemu chlapcovi. Mám sebareflexiu, v takom prípade by som mu okamžite poskytol priestor. Prvý by som sa tlačil z ihriska.“

Má štyridsať, ale nežiada sa mu skončiť. Zdroj: FK Spišská Nová Ves

Zatiaľ čo v lige ťahá SNV sériu siedmich prehier a hráčom to zväzuje nohy, pohárová výzva im môže dodať rozlet absolútne bez tlaku: „Proti obrovskému favoritovi nemáme čo stratiť. Dúfam, že sa tento odbremeňujúci faktor premietne do mentálneho nastavenia mužstva i jeho výkonu.“

Spišiaci vlani v 3. kole Slovnaft Cupu pred 1 050 zvedavcami podľahli Žiline vskutku dôstojne 0:2. Ešte v 87. min živili nádej, zaostávali len o gól.

Dunajskú Stredu v predchádzajúcich troch edíciách vylial z domáceho pohára druholigista: najprv vo štvrťfinále Banská Bystrica, potom už v 3. kole Komárno a naposledy vo 4. kole Humenné.

INÁ NOVÁ VES AKO INŠPIRÁCIA

DAC v ostatných šiestich sezónach vždy skončil v TOP 4 najvyššej ligovej súťaže. V danom období však bol iba raz v pohárovom semifinále, čiže medzi najlepšou štvoricou: „Asi je to len zhoda náhod. Nevidel by som v tom signál, že pohár pre nich nie je prioritou. Spomenuté konečné umiestnenia v lige dostatočne vypovedajú o tom, že Dunajská Streda stabilne patrí k našim najkvalitnejším klubom.“

Vôbec to však neznamená, že Spišská Nová Ves nastúpi odovzdane: „Určite nepredáme kožu lacno. Nepovieme si, že to je Dunajská Streda a automaticky ideme prehrať. Chceme prvoligistu potrápiť. Pohárové dianie je naozaj nevyspytateľné. Stačí pripomenúť stredajšiu prehru Bayernu Mníchov v treťoligovom Saarbrückene.“ Iná Nová Ves, piatoligová Devínska, vo 4. kole SC senzačne stopla Trenčín a v stredu preverí Michalovce.

Dunajská Streda pricestuje za vyzývateľom, ktorý po postupe do II. ligy má nelichotivú aktuálnu bilanciu 0-2-13 pri skóre 11:28. Predminulú nedeľu FK prehral 1:3 v Malženiciach, čo je tzv. farma Trnavy a zároveň tiež nováčik.

Pozrieť sa prišiel aj hlavný kouč Spartaka Michal Gašparík ml., s ktorým – ešte ako s hráčom – Marek Janečka v drese Zlatých Moraviec bojoval pri svojej premiérovej konfrontácii s Dunajskou Stredou 11. septembra 2010. Neskôr dlhodobo boli na rovnakej strane v Trnave.

Proti Dunajskej Strede sa toho čosi nabránil. Zdroj: DAC 1904 Dunajská Streda

DOBRE NAČASOVANÝ TRIUMF

 „Takýchto a podobných konštelácii by sa za tie roky mojej kariéry veru našlo… Keď nám vyžrebovali Dunajskú Stredu, asi ako prvé mi skrslo, že to v mojom vnímaní sprievodne bude duel s jej terajším trénerom Adriánom Guľom.“

Hral proti nemu, keď v Rimavskej Sobote naplno štartoval do veľkého futbalu a rival bol v Interi Bratislava. „Je to síce riadne dávno, ale utkvelo mi to v pamäti. Neskôr som mu viackrát nepriamo čelil, keď už bol koučom Trenčína a Žiliny,“ pripomína Marek Janečka, ktorý je známy frizúrou „na koleno“, atypickým číslom 66 na drese a nadštandardnými fanúšikovskými sympatiami k poľskému Lechu Poznaň.

S číslom na 66 na odeve a Slovnaft Cupom v rukách. Zdroj: TASR

Jednoznačne najprenikavejší triumf dosiahol práve v Slovnaft Cupe. S páskou na ruke viedol Spartak 1. mája 2019 v pamätnom nitrianskom finále proti Žiline, ktorá si z manka 0:3 vyvzdorovala predĺženie, napokon však padla v lotérii z bieleho bodu.

„Je to moja jediná trofej, ak nerátam víťazstvo v druhej lige so Zlatými Moravcami aj Karvinou. Cením si ju o to viac, že prišla až pri mojom treťom pôsobení v Trnave a zároveň v jeho závere: na tento úspech som si musel počkať a bol dobre načasovaný,“ hovorí Marek Janečka.

Zdroj:

Autor

STANISLAV OLŠOVSKÝ

Dátum