Hrajú siedmu ligu, z pohára vyliali treťoligistu. Siladice záver neukopali, ale nepoložili sa

V máji vyhrali finále pohára na Štadióne Antona Malatinského. V stredu takisto v pohári vyradili treťoligistu a je to veľká senzácia. Opakovane úspešným klubom totiž nie je Spartak Trnava.

Siedmoligový TJ Družstevník Siladice si právo na štart v 55. ročníku Slovnaft Cupu vybojoval ako držiteľ pohára oblastného futbalového zväzu, konkrétne práve toho trnavského. V rozhodujúcom stretnutí Bestrent Cupu 2022/23 v prestížnom dejisku pred 980 divákmi 26. mája zdolal OŠK Veľké Orvište 2:0.

Siladičania ako víťazi Bestrent Cupu. Zdroj: facebook TJ Družstevník Siladice

V samotnom Slovenskom pohári pri svojom absolútnom debute Siladice v júli v predkole premohli šiestoligistu ŠK Veľké Zálužie 5:0. Značka FK Dubnica nad Váhom napriek relatívne chabej súčasnosti tohto klubu papierovo už mala byť nad ich sily.

„Vedeli sme, že po zostupe z druhej ligy poodchádzali z Dubnice hráči a mužstvo je postavené na dorastencoch. Súpera sme si odsledovali v jeho prípravných zápasoch. Mali sme teda predstavu, čo nás čaká. Bolo nám jasné, že to najmä kondične bude náročné, keďže oni trénujú každý deň a často aj dvojfázovo. Spoliehali sme sa na skúsenosti mnohých našich chalanov,“ hovorí Denis Bališ, profesijne obchodný zástupca v spoločnosti Rubbex v Seredi.

Mužstvo Siladíc po stredajšom senzačnom postupe. Denis Bališ je druhý zľava v dolnom rade. Zdroj: TJ Družstevník Siladice

Priezvisko je, samozrejme, veľmi povedomé. Oprávnene. Tridsaťjedenročný syn bývalého hráča West Bromwichu Albion v Premier League Igora Bališa kedysi prešiel všetkými mládežníckymi kategóriami Trnavy. Za Siladice hráva aj jeho o rok mladší brat Boris s rovnakou futbalovou genézou.

„Obaja sme podstúpili tri či štyri operácie kolien… Na sklonku kariér sme sa takto stretli v Siladiciach. Žijeme v susedných Dolných Zeleniciach, mužstvo je akoby spoločné pre obe dediny,“ vysvetľuje obranca, ktorý bol reprezentantom SR do 18 aj 19 rokov.

Denis Bališ má za sebou aj jeden štart v najvyššej seniorskej súťaži v drese Trnavy za éry kouča Petra Zelenského, a to 25. mája 2011 proti Ružomberku (0:0). Mimochodom, Dubnica v danom ročníku naposledy bola prvoligová.

Siladice ležiace v trojuholníku Trnava, Hlohovec, Sereď majú 700 obyvateľov. Proti 22-tisícovej Dubnici ich povzbudil vydarený začiatok: v 17. minúte viedli už 2:0 zásluhou Františka Lančariča a Miloša Hechta.

V rôznych pohároch sa im aktuálne naozaj darí. Zdroj: facebook ObFZ Trnava

„Práve Miloš Hecht išiel v 44. minúte sám na brankára, aj sa mu vyhol, ale trafil do žrde. Súpera sme v prvom polčase do ničoho nepustili a za stavu 3:0 by sa nám išlo do šatne ešte ľahšie. Už prvý gól bol impulzom, ktorý nám potvrdil, že s Dubnicou môžeme hrať,“ glosuje Denis Bališ, ktorý tím koučuje spolu s Petrom Vargom. Z lavičky to zosúlaďuje Róbert Richnák, v Spartaku Trnava asistent trénera U15.

K oporám Siladíc patrí aj Martin Vido, ktorý tiež prešiel všetkými mládežníckymi kategóriami Trnavy, a čerstvo kanonier Michal Babic: „Stiahli sme si ho z konkurenčného Červeníka. Každú sezónu dáva na tejto úrovni 20 – 25 gólov.“

Na kontaktný gól Dubničana Iva Pišteka z 58. minúty domáci rýchlo odpovedali kapitánom Františkom Lančaričom na 3:1. Napokon sa však predsa len nevyhli dráme: „Popravde, v záverečnej dvadsaťminútovke sme toho už mali dosť, až toľko neubeháme. V koncovke sme dúfali, že to nejako ukopeme.“

Nepodarilo sa. Filip Polčák znížil z pokutového kopu na 2:3 a tri minúty pred koncom Filip Hadzima z druhej vlny premenil spätné sklepnutie po centri: „Dubnica to urobila pekne… My sme sa však nestresovali, pred rozstrelom sme sa nepoložili. Vedeli sme, že penalty sú lotéria s rovnakou šancou pre oboch. V siedmej sérii rozhodol striedajúci Michal Mesároš, skončilo sa to 5:4. Ja som sa nedostal na rad, mal som ísť až ako deviaty.“

Na Siladice v 2. kole Slovnaft Cupu, čiže medzi 128 najlepšími, čaká „len“ šiestoligový TJ Slovan Zbehy: „Na Dubnicu sme si verili a brali sme to v pohode, ale nepredpokladali sme postup – to by bolo príliš trúfalé. Pochopiteľne, že psychologicky nám to pomôže. Sme radi, že nám žreb neprisúdil nejakého zvučného najbližšieho protivníka, ale Zbehy určite rešpektujeme. Veď v predchádzajúcej sezóne skončili druhé o ligu vyššie od nás.“

Siladice boli tretie v siedmej lige, s postupovými chúťkami je to diskutabilné: „Ambície by aj boli. Problémom však je, že v našej oblasti sa šiesta liga nehrá. Museli by sme každý druhý týždeň na Záhorie, čo je zložité na cestovanie a pre ľudí by to tiež bolo menej atraktívne. Okresná súťaž nám vyhovuje, aj Majcichov ako úradujúci víťaz v nej zostal.“

Družstevník vstúpi do svojho ligového diania už túto nedeľu doma proti Bohdanovciam. Pred ďalšou pohárovou výzvou si zmeria sily aj so spomenutým Majcichovom, respektíve s Veľkým Orvišťom, čo po štvrť roku bude pripomienka finále Bestrent Cupu.

Stretnutie Siladice – Zbehy v 2. kole Slovnaft Cupu je podľa oficiálneho rozpisu na programe 23. augusta. Postupujúci bude čeliť úspešnému z konfrontácie medzi štvrtoligovými Trsticami a prvoligovou Skalicou.

Zdroj: http://slovnaftcup.sk

Autor

STANISLAV OLŠOVSKÝ

Dátum