Peter Mazan. Zdroj: FK Pohronie

Keď ich zdolal, stálo to za to. Peter Mazan: Máme rozviazané nohy a psychologickú výhodu

V Banskej Bystrici pôsobil hneď dvakrát. Keď Duklu vyžrebovali jeho terajšiemu klubu na 1/16-finálové 4. kolo Slovnaft Cupu, Peter Mazan okamžite prisľúbil kabíne Pohronia motivačný príspevok za postup. Pridali sa Patrik Prikryl a Ľuboš Kupčík. Fond na pohostenie k prípadnej oslave by teda bol.

Proti Banskej Bystrici nastúpil v desiatich stretnutiach, z triumfu sa radoval len raz. Stálo to však za to: 12. mája 2012 na Štiavničkách na pokyn od kouča Adriána Guľu vybehol v drese Trenčína na záverečnú štvrťhodinu namiesto Petra Štyvara a v nadstavenom čase exportnou krížnou strelou dokonal obrat z 0:1 na 2:1 v prospech hostí.

„Viem, viem, viem… Pred šestnástkou sa ku mne dostala lopta nakopnutá Filipom Hlohovským a odrazená po hlavičkovom súboji Jorgeho Salinasa. Spracoval som si ju a aj s prispením nejakého teču som to Petrovi Borošovi trafil do vinkla. Boli sme vtedy prvú sezónu znova v najvyššej súťaži, sú to pekné spomienky,“ netají Peter Mazan. Vyobjímali ho aj spoluhráči ako Martin Ševela, David Depetris či Stanislav Lobotka.

SÚPER AKO PRIDANÁ HODNOTA

Bojnický rodák začal s futbalom v Prievidzi. Pod Čákov hrad prišiel ako 15-ročný. Kmeňovým hráčom AS bol jedenásť rokov – z toho sedem seniorských – do leta 2016. V rámci toho však pobudol na hosťovaniach v Zlatých Moravciach (opakovane), Skalici a práve Banskej Bystrici.

Banskej Bystrici vlani na jar bilanciou 4+6 z tucta duelov pomohol k návratu medzi elitu. Zdroj: MFK Dukla Banská Bystrica

Na jeseň 2014 Peter Mazan v MFK zhodou okolností zažil aj úplné prvoligové začiatky Róberta Polievku, dnes kapitána „vojakov“. Navyše, za Duklu odohral celý kalendárny rok 2022, na jar jej pomohol k postupu bilanciou 4+6 z tucta stretnutí. Pod Urpín vtedy prišiel po dva a pol roku v Pohroní, kam sa v zime aj vrátil.

„Meno pohárového súpera, samozrejme, vnímam ako pridanú hodnotu. Žreb sme sledovali v šatni, keďže sme mali tréning, a tipoval som to na Slovan alebo Duklu,“ prezrádza univerzál, ktorý v minulosti hral aj pravého obrancu či ľavého krídelníka. Aktuálne sa v stabilizovanom rozostavení 3-4-3 nachádza vpravo hore: „Svedčí mi to tam asi najviac, prichádzajú góly aj asistencie.“

GÓL VO VINICI AJ V LUČENCI

FK Pohronie Žiar nad Hronom Dolná Ždaňa a MFK Dukla Banská Bystrica si v období 2015 – 2019 šesťkrát zmerali sily na druholigovej scéne. Novší klub, ktorý ako ambiciózny regionálny projekt vznikol fúziou v roku 2012, dosiahol pozoruhodných päť víťazstiev. Pravda, jediná prehra prišla v najčerstvejšej konfrontácii – 0:2 doma.

Dukla vlani v júli v príprave vyhrala nad Pohroním 2:1. Zdroj: FK Pohronie

Pohronie je po troch ročníkoch medzi elitou už druhú sezónu opäť „iba“ druholigové. Banská Bystrica pre zmenu trávi druhý ročník nazad v najvyššej dlhodobej súťaži: „Spočíva v tom naša psychologická výhoda. Dukla musí potvrdiť úlohu favorita, my budeme mať rozviazané nohy. Nenastúpime v strese, berieme to ako normálny ligový zápas. Pôjdeme do toho v prvom rade s pokorou, aby sme prezentovali klub a neurobili mu hanbu, ale chceme postúpiť.“

Utorňajší duel sa začne o 14:30 h. V priamom prenose ho odvysiela Futbalnet TV. Postupujúci spozná súpera na novembrové osemfinále na piatkovom žrebe (13:00).

Pohronie od druhej polovice septembra ťahá šnúru piatich súťažných stretnutí bez prehry. Inkasovalo v nich iba raz, aj to vinou vlastenca v skrumáži v totálnom závere proti Malženiciam. V piatok doma bezgólovo remizovalo s Považskou Bystricou, inak najbližším pohárovým vyzývateľom Trnavy.

S bilanciou 3-4-5 pri skóre 12:18 figuruje na dvanástom mieste v tabuľke II. ligy, v ktorej naposledy skončilo piate: „Mali sme slabší rozbeh, ale v ostatnom období sa to výkonmi aj výsledkami podobá tomu, čo sme si pred sezónou predstavovali.“

Banská Bystrica sa po dvoch ligových prehrách a nezdare v modelovanom stretnutí so slovenskou reprezentačnou dvadsaťjednotkou rozpumpovala sobotňajšou otočkou z 0:2 na 4:2 v Košiciach. V Niké lige jej patrí piaty post.

V 55. ročníku domáceho pohári obaja začali v 2. kole. Žiar nad Hronom Dolná Ždaňa prekonal šiestoligovú Vinicu 4:1 a treťoligový Lučenec 1:0, keď v 81. min hlavičkou vykúpil „žlto-modrých“ Peter Mazan po centri Vladimíra Barboru. Vo vstupnom dueli v 34. min premenil pokutový kop na priebežných 2:1. Dukla sa presadila v piatoligovom Osrblí 4:2 a v treťoligových Podkoniciach 3:0.

Rozhodujúca hlavička v Lučenci. Zdroj: FK Pohronie

VYSMIATI PO PREHRE

Od najsilnejšieho pohárového zážitku Petra Mazana uplynulo v pondelok na deň presne desať rokov: „Bol som vtedy na hosťovaní v Zlatých Moravciach, štvrťfinále sa ešte hralo na jeseň a na dve stretnutia. Prvé sme v Senici na trávniku vyhrali 2:1, pričom som otvoril skóre. Necelých desať minút pred koncom však za nás nastúpil Lukáš Mihálik, ktorý mal z predchádzajúcich pohárových zápasov dve žlté karty a nesmel hrať.“

Domáci si tohto hráča všimli na súpiske a zámerne okopávali útočníka Lukáša Szabóa, aby mu to znechutili a donútili ho k striedaniu: „Po zápase boli vysmiati a keď sme sa nad tým vzhľadom na ich prehru pozastavili, povedali nám, že to bude kontumácia. Škoda, sami sme si zhatili možné semifinále.“

K oficiálnemu rezultátu 3:0 pre Záhorákov potom pribudla domáca prehra ViOn-u 0:1. Senica medzi najlepšími štyrmi nemala nárok na Slovan Bratislava, v súčte zaostala 1:6.

Na pravej strane ofenzívy mu to svedčí aj sype. Zdroj: FK Pohronie

Štruktúra pohárového diania sa medzičasom zmenila najmä pribudnutím amatérskych klubov počnúc sezónou 2014/15. „Zavítania prvoligistov sú na dedinách oslavami futbalu. Slovnaft Cup sa vďaka tomu dostal do povedomia po celom Slovensku. Nezanedbateľným faktorom je aj to, že malé kluby môžu získať do rozpočtu nejaké to euro navyše na vstupnom,“ upozorňuje Peter Mazan, ktorý má aj tri roky zahraničných skúseností z Poľska (Raków Čenstochová, Radomiak Radom).

Duely futbalových trpaslíkov s obrami prinášajú unikátne príbehy, ale zo svojej podstaty aj pomáhajú kultivovať prostredie na našich štadiónoch v duchu osvetovej kampane „Spolu dokážeme veľa“ spojenej so Slovnaft Cupom.

„Určite áno. Videl som zábery, ako inokedy obávaní a od iných fanúšikov oddeľovaní ultras stáli hneď za bránkami počas zápasov na dedine a správali sa rozumne, rešpektovali hranice. Jednoducho sa prišli pobaviť futbalom, dať si dobré pivo a vychutnať si jedinečnú atmosféru. Bolo by fakt cez čiaru, keby malým klubom demolovali zázemie alebo vyvolávali konflikty,“ hovorí hráč s 202 nikéligovými vystúpeniami a 22 gólmi na konte.

NA ŠTADIÓNE JE OD RÁNA DO VEČERA

Bývalý mládežnícky reprezentant SR Peter Mazan má Kristove roky, ale so smiechom a zároveň rezolútne odmieta podsúvané úvahy o konci kariéry: „Verím, že bez ohľadu na výsledok to v utorok nebude môj rozlúčkový pohárový zápas. Hodnotiť vlastnú výkonnosť mi neprislúcha, ale stále sa vidím na trávniku, mám ambíciu ešte si zahrať prvú ligu. Pochopiteľne, pozerám sa pritom aj dopredu: už tri – štyri roky pracujem na tom, aby som kontinuálne mohol prejsť na trénerský post.“

Od leta je v realizačnom tíme pri vekovej kategórii U14 Pohronia, súbežne si dorába trénerskú „áčkovú“ licenciu UEFA: „Ešte ma čakajú v novembri a decembri dva víkendy prednášok a workshopov v Poprade. Celkovo ich v tomto kurze bolo desať za rok, k tomu tri písomné skúšky, plnenie úloh od mentorov v podobe vedenia tréningového denníka a stanovovania koncepcie a vízie, povinná stáž v inom klube a napokon v januári obhajoba záverečnej práce. Mám toho dosť, ale ani náhodou sa nesťažujem.“

S Pohroním si opätovne tľapol v zime. Zdroj: FK Pohronie

Zázemie síce má aj v Trenčíne, býva však v Žiari nad Hronom: „Vždy som nerád dochádzal, preferujem mať svoj pokoj. Vzhľadom na to pôsobenie u starších žiakov by cestovanie teraz už vôbec neprichádzalo do úvahy. Od rána do večera som na štadióne.“

Mimochodom, kouč A-tímu Pohronia Rastislav Urgela vyjavil, že najkrajšiu časť svojej hráčskej kariéry strávil v Banskej Bystrici. Získal s ňou aj Slovenský pohár 2004/05. Do Dukly prestúpil zo Žiaru nad Hronom. Po piatich rokoch u „vojakov“ zamieril do Slovana Bratislava. Asistentov v Žiari nad Hronom mu robia niekdajší reprezentanti Róbert Jež a Erik Grendel.

Zdroj: slovnaftcup.sk

Autor

STANISLAV OLŠOVSKÝ

Dátum