Tribúnka

Lokomotívu poháňa storočnica, proti Ružomberku nie je métou prijateľná prehra

Ani Inter ako trojnásobný víťaz Slovenského pohára v ére samostatnosti, ani druholigisti Petržalka a Rača… Okrem Slovana má Bratislava v 1/16-finále 54. ročníka Slovnaft Cupu zastúpenie už iba v podobe piatoligistu oslavujúceho svoju storočnicovú sezónu.

Začiatkom augusta v 1. kole národného pohára prehrávali so štvrtoligovým NŠK 1922 Bratislava v poslednej minúte 0:1. Vynútili si rozstrel z 11 m a v ňom uspeli 4:2. V stredu od 15.00 h bude FC Lokomotíva Devínska Nová Ves hostiť už vo 4. kole prvoligový MFK Ružomberok.

„Ten šťastný začiatok určite bol impulzom, ktorý odpálil pokračovanie. Ženie nás aj snaha upriamiť pozornosť na spomenutú storočnicu organizovaného futbalu v Devínskej Novej Vsi. Pochopiteľne, Slovnaft Cup je na to výborná platforma. Ako hlavný cieľ na túto sezónu sme si však stanovili postup do IV. ligy,“ prezrádza stredopoliar a zároveň vedúci družstva Tomáš Rusňák.

FCL 1923 DNV si aj v 2. kole Slovnaft Cupu poradil so štvrtoligistom: MFK Rusovce zdolal 2:1. V 3. kole dokonca vyradil treťoligistu, tiež z úplne opačného okraja metropoly. Nad ŠK Vrakuňa triumfoval 3:1. Ešte päť minút pred koncom to pritom vyzeralo na ďalšiu lotériu z bieleho bodu.

POD NÁSYPOM IM TO SYPE

Lokomotíva, ktorej každú chvíľu po násype vedľa ihriska na Vápencovej prefrčí nejaká tá reálna lokomotíva aj s vagónmi na hlavnom železničnom ťahu, po dvanástich dueloch figuruje na druhej priečke v tabuľke Futbalservis V. ligy BFZ o tri body za FC Slovan Modra. Na bilancii 8-3-1 pri skóre 42:18 má zásadný podiel stopercentná domáca efektivita: 6-0-0, skóre 29:6.

„Keď k nám prišiel tréner Lukáš Luknár, hneď vyhlásil, že my sme v tomto zmysle unikátny klub. Doma sa nám naozaj mimoriadne darí a nevieme, čím to môže byť,“ konštatuje Tomáš Rusňák.

Lokomotíva v sobotu vynikla v Čunove 4:0, predtým na svojom trávniku uzemnila Slovenský Grob 3:0. Neinkasovala už 214 minút počnúc časťou šlágra, v ktorom remizovala 2:2 v Modre (neudržala si vtedy dvojgólový náskok).

FCL DNV v 3. kole Slovnaft Cupu 2017/2018 prehral s FC DAC 1904 Dunajská Streda len 0:3. „Loko“ s pokorou vníma stredajšiu výzvu podobného kalibru. Nenastúpi však s účelovou ambíciou schytať od favorita čo najmenej.

„Pred žrebom sme dúfali v súpera z najvyššej súťaže. Vnímame to realisticky. Určite nepomýšľame na to, že tentoraz proti prvoligistovi chceme my vyhrať 3:0. Zároveň si však nestanovujeme ani métu nejakej prijateľnej prehry. Veľmi pozitívne by bolo udržať si čisté konto,“ vraví Tomáš Rusňák.

Tomáš Rusňák
Tomáš Rusňák. Zdroj: Facebook FCL DNV

KANONIER UŽ MENOM

Lokomotíva na 80 – 85 % dlhodobo hrá s vlastnými odchovancami. Napriek tomu sa nájdu určite väzby na Ružomberok: „Naši bývalí hráči Samuel a Tadeáš Lackovci pôsobia v MFK ako mládežnícki tréneri a avizovali, že sa prídu pozrieť.“

Domáci aj vzhľadom na filozofiu stavať na svojej futbalovej liahni nevyrukujú so žiadnym zvučným menom ako napríklad nedávno Branč v podobe Mariána Hada proti Slovanu.

„Za legendu Devínskej sa dá označiť Matej Hanúsek: ako jeden z mála si pamätá ten zápas s Dunajskou. Martin Kubala v predchádzajúcej sezóne ako kapitán doviedol Raču do druhej ligy. Medzičasom pôsobí u nás. Tiež už má nad tridsať rokov, preskupuje si priority smerom k rodine a práci,“ vysvetľuje Tomáš Rusňák.

Kubala, menovec slávneho slovensko-maďarsko-španielskeho kanoniera, je s 13 gólmi druhým najlepším strelcom Futbalservis V. ligy BFZ.


Kanonier Martin Kubala, legenda Matej Hanúsek a tréner Lukáš Luknár. Zdroj: Facebook FCL DNV

HAJDE, NOVO SELO!

Obranca Marek a záložník Jozef Vlašičovci sú bratia, brankár rezervy Karol je ich bratranec. Priezvisko poukazuje na oddávna početnú chorvátsku komunitu v Devínskej Novej Vsi. Nečudo, že z tribún zvykne zaznieť burcovanie Hajde, Novo Selo!, vyskytuje sa aj na sociálnej sieti.

„Kapacitu máme 1 000 divákov. Keby sa hralo cez víkend, nepochybne by sme ju na Ružomberok naplnili. Takto veríme, že príde 700 – 800 ľudí,“ odhaduje Tomáš Rusňák.

Tribúnka
Pred piatimi rokmi na Dunajskú Stredu prišlo 600 divákov. Zdroj: Facebook FCL DNV

Ružomberok je dobyvateľ Slovenského pohára 2005/2006, v ére samostatnosti si zahral ešte tri finále, naposledy v ročníku 2019/2020. Úradujúci slovenský vicemajster sa nachádza na piatej pozícii v prvoligovej tabuľke, v piatok v derby remizoval s Liptovským Mikulášom 1:1. „Ruža“ zatiaľ prechádza pohárom rutinérsky: nad Liptovskou Teplou i Makovom zvíťazila zhodne len 2:0.

„Vieme, aké sú tieto zápasy. Bude záležať aj na stave ihriska. Proti súperom, ktorí sa postavia desiati do obrany, sa hrá ťažko. Keď je k tomu aj horší terén, tak niekedy nastávajú problémy. Myslím si však, že keď budeme mať dobrý prístup a lepšiu efektivitu ako proti Liptovskému Mikulášu, tak tento duel zvládneme,“ cituje web hostí trénera Petra Struhára.

Zdroj: https://www.slovnaftcup.sk/

Autor

STANISLAV OLŠOVSKÝ

Dátum