Outsider nastrieľal za štyri kolá trinásť gólov, favorit ani jeden: Konštelácia dáva Rožňave šancu na revanš

Pred štvrť storočím mohol na poslednú chvíľu dostať Ružomberok do rozstrelu v pohárovom štvrťfinále proti Banskej Bystrici. Dnes od 17:00 Gabriel Majoroš v 2. kole Slovnaft Cupu ako kapitán povedie lídra piatej ligy do súboja s posledným tímom najvyššej dlhodobej súťaže.

Rožňava takto pred necelým rokom o pohárové kolo ďalej schytala od Michaloviec sedmičku, hádže to za hlavu. „Vlani bola odlišná situácia. Nemali sme kompletné mužstvo a súper bol na úplne inej vlne ako momentálne. Predtým nastúpil v Krásnohorskom Podhradí s druhou garnitúrou a vyhral najtesnejším rozdielom. Výstrahu zobral na vedomie a proti nám vyrukoval v najsilnejšom zložení. Bolo náročné čokoľvek vymyslieť,“ uznáva 43-ročný stredopoliar Gabriel Majoroš.

Ako rekonvalescent to nútene vnímal iba z lavičky. Pri augustovom debute za MFK práve v pohári proti Svidníku (2:0) utrpel svalové zranenie, ešte sa doliečoval: „Mohol som sa akurát tak zapojiť do baga pri predzápasovej rozcvičke.“

Gabriel Majoroš. Zdroj: Rožňavské noviny

Pásku vtedy mal brankár Frederik Spišák, jeho bývalý žiak. „Keď bol druhák na Strednej odbornej škole agrotechnickej v Moldave nad Bodvou, kde učím, obaja sme futbalovo pôsobili v Medzeve. V 3. kole Slovnaft Cupu proti Senici, v tom čase prvoligovej, sa nám po necelej hodine zranil prvý gólman Erik Čierny. On musel ísť do bránky a napokon úspešne vychytal penalty. Ešte nemal ani sedemnásť rokov,“ siaha do spomienok doyen, ktorý v tej lotérii z bieleho bodu strelil rozhodujúci gól.

Povzbudený Medzev potom vo 4. kole edície 2017/18 vyradil Trenčín (1:0), v osemfinále nestačil na Dunajskú Stredu (1:5), niekdajšie pôsobisko Gabriela Majoroša.

V obsiahlom športovom životopise má tento držiteľ doktorátu z pedagogiky na UMB v Banskej Bystrici okrem spomenutého Medzeva, „Ruže“, DAC 1904 a rodných Košíc aj Rimavskú Sobotu, Prievidzu, Podbrezovú, Trebišov, Moldavu, rakúske štácie, ba polročnú vietnamskú exotiku. Navyše, v minulosti oproboval prvoligový futsal za PKP Košice.

V Medzeve, kam to mal z domu štvrť hodinky, pobudol jedenásť rokov. Približne rok dochádza pol hodiny do Rožňavy: Rozmýšľal som už nad zavesením kopačiek na klinec a keď som na začiatku jesene nebol spokojný so zápasovou vyťaženosťou, povedal som si, že je čas skončiť a radšej venovať čas rodine.“ S manželkou Tímeou majú 7-ročného synčeka Tobiasa a 4-ročnú dcérku Nelu.

MFK Rožňava má ambíciu ísť hore. Zdroj: Rožňavské noviny

Ozvala sa mu však Rožňava, že má ambíciu postúpiť. Do pomerne mladého kádra potrebovala skúsenejšieho hráča: Tak sme sa dohodli na spolupráci. V predchádzajúcej sezóne tam bola Lokomotíva, ťažko sa jej konkurovalo.“ MFK obsadil v V. lige Juh VsFZ druhé miesto s 13-bodovým mankom na slávnu značku z metropoly východu.

Občas sa mi ozve chrbát, ale rozhodol som sa, že to potiahnem ešte jednu sezónu. Motivuje ma, že máme kvalitné mužstvo. Ambícia ísť hore pretrváva.“ Na súpiske figurujú aj Gruzínci Goderdzi Machaidze a Shota Gvazava, Ukrajinec Valerii Kovernyk či Filipínec Ryan Jiovanni Marcelino.

Pohárová konfrontácia s Michalovcami bola pre Rožňavu sviatkom už vlani. Zdroj: Rožňavské noviny

Liga je pre nás prioritou. Určite túžime ísť vyššie. Pohár vnímame ako bonus, chceme si to užiť,“ vysvetľuje Gabriel Majoroš. O to uvoľnenejšie môže Rožňava proti Michalovciam hrať: „Nesmieme prihliadať na ten minuloročný vzájomný zápas: zbytočne by sme sa vystavili tlaku a strácali sebavedomie, ktoré najmä mladší hráči potrebujú.“

Outsider pohárovej konfrontácie má po štvrtom kole piatej ligy rovnaký počet triumfov pri skóre 13:2 (doma 3-0-0, respektíve 9:0), je teda vo švungu. V sobotu zverenci Ladislava Dávida prekonali Budkovce 2:0, keď sa dvakrát – zhodne z pokutového kopu – presadil 20-ročný Michal Domik, inak syn rovnomenného primátora 18-tisícového okresného mesta, pričom mama Soňa manažuje chod klubu.

V kádri Michaloviec nedávno šarapatil Covid-19 a Zemplín má po štyroch vystúpeniach v Niké lige na konte len jeden bod. Ešte neskóroval, v piatok v derby podľahol ambicióznemu nováčikovi z Košíc 0:2.

Michalovce pred rokom nasúkali Rožňave sedem gólov. Zdroj: Rožňavské noviny

Postupujúci bude v septembrovom 1/32-finálovom 3. kole SC čeliť treťoligovému Vranovu nad Topľou. Pre Rožňavu je doterajším pohárovým maximom osemfinále 2014/15, do ktorého sa predrala cez Fiľakovo, Lučenec a Martin. S Dunajskou Stredou pred 1 300 divákmi prehrala dôstojne 0:2. Medzičasom hostila v 2. kole Žilinu (1:3) aj Senicu (0:4). V júli v 1. kole 55. ročníka prevýšila šiestoligový Perín až v rozstrele.

Samotný Gabriel Majoroš sa už na jeseň 1998 dostal s Ružomberkom medzi najlepšiu osmičku a mohol sa ešte ďalej. Banská Bystrica si však triumf 1:0 napokon ustrážila: „V záverečnej minúte sa ku mne dostala odrazená lopta a trafil som ju dobre, ale Norbert Juračka to chytil, hoci ledva, ledva. Škoda, mohli sme ísť do penált, veľmi ma to mrzelo.“

Zdroj: slovnaftcup.sk

Autor

STANISLAV OLŠOVSKÝ

Dátum