Pre Košice by to bola čerešnička na torte. Greššák: Už zápas s Trnavou vnímame ako finále

V Spartaku strávil štyri a pol sezóny. Oslavoval s ním vytúžený titul po 45 rokoch a potom mal jesenný podiel na zisku Slovnaft Cupu. Teraz sa Lukáš Greššák pokúsi vyliať Trnavu z pohára ako hráč FC Košice.

Do slovenského Ríma prišiel v auguste 2014 z Ružomberka, kde sa rozvíjal šesť rokov. Stal sa jednou z opôr červeno-čiernych a nosil aj kapitánsku pásku.

Na „ŠAM-ku“ pobudol Lukáš Greššák do konca kalendárneho roka 2018. Medzičasom prešiel poľským klubom Zaglebie Sosnowiec a hanáckou Sigmou Olomouc. Nováčika Niké ligy posilnil v lete.

Košiciam sa v júli upísal na rok. Zdroj: FC Košice

PLÁNUJE SA TAM USADIŤ

„Už som z tej Trnavy predsa len nejakú dobu preč, v Spartaku sa odvtedy zmenilo v podstate všetko, je tam iný káder aj vedenie. Nadchádzajúci zápas teda v tomto zmysle vnútorne nepociťujem ako úplne mimoriadnu udalosť,“ hovorí 35-ročný Oravčan pôsobiaci na východe.

„Samozrejme, zároveň takýto faktor bliká v podvedomí, to je asi prirodzené. Považujem to za motiváciu navyše,“ pripúšťa Greššák.

Pri sobotňajšej príležitosti sa nadšene zvíta s vedúcim mužstva a kustódom hostí Martinom Bohunickým. Rozumejú si aj mimo futbalu, v súkromí sú stále v kontakte.

„Na časy v Trnave si spomínam len v dobrom. Stále ju vnímam veľmi pozitívne a po uzavretí kariéry sa tam dokonca plánujem s rodinou natrvalo usadiť,“ prezradil defenzívny univerzál ešte v septembri pre web svojho aktuálneho zamestnávateľa.

Na časy v Trnave spomína len v dobrom. Zdroj: FC Spartak Trnava

On aj celá kabína sa teraz tešia na úvodný súťažný zápas po zimnej prestávke: „Všetci sme radi, že už môžeme vybehnúť na ihrisko. Zhodou okolností to síce vyšlo tak, že nezačneme ligou, ale neriešime to.“

Pohár ponúka kratšiu cestu za trofejou a zároveň je špecifický tým, že nedáva druhú šancu. „My ideme do každého stretnutia so zdravým rešpektom, plnou vážnosťou a odhodlaním dosiahnuť úspech,“ konštatuje skúsený harcovník, ktorý vyrastal v 7-tisícovej Trstenej.

V mladosti ho zoceľovala futbalová rivalita s Nižnou a Tvrdošínom, neskôr na sebe priebežne pracoval aj v banskobystrickom tíme Junior Radvaň.

NENECHAŤ SA ZASKOČIŤ

Košice v lige prehrali s Trnavou v septembri 0:3 u nej a v novembri 0:2 doma už pod trénerský vedením Jána Kozáka mladšieho a bez Greššáka, ktorý nútene pauzoval pre svalové zranenie.

„Z tých dvoch zápasov sa navzájom dobre poznáme, ale počas zimy sa udiali určité zmeny súpisiek, tréneri môžu naordinovať iné taktické prvky, bude to prvý súťažný duel po prestávke.

Pozrieme si nejaké videá, to nám prospeje. Bude na nás, aby sme splnili, čo máme, poctivo odrobili svoje a nenechali sa zaskočiť,“ sumarizuje hráč s číslom 34 na drese.

Dejisko finále je známe už od júla. Zdroj: FC Košice

Leitmotívom pre domácich je vidina májového rozhodujúceho pohárového duelu vo vlastnom prostredí. Dejisko je známe už od júla. Hostia zase prahnú po bezprecedentnom čistom hetriku trofejí.

„Ťažko stanoviť, pre koho je tá konštelácia zväzujúcejšia. Postup do finále, ktoré bude v Košickej futbalovej aréne, by pre nás bol čerešničkou na torte. Už na najbližší zápas sa však budeme koncentrovať ako na finále,“ avizuje Lukáš.

„Kladieme na to všetok dôraz, nepociťujeme však tlak. Bez ohľadu na toto konkrétne lákadlo chceme ako vždy zvíťaziť, ale nie sme v rozpoložení, že za každú cenu musíme,“ objasňuje klasická šestka v schéme, ktorá sa však dokáže zhostiť aj stopérskych úloh.

Klasická šestka sa dokáže zhostiť aj stopérskych úloh. Zdroj: FC Košice

NESMÚ PREDBIEHAŤ

Súboj osemfinálového 5. kola Slovnaft Cupu odložili z jesene pre nabitý program Trnavy vyplývajúci z jej účinkovania v skupinovej fáze Európskej konferenčnej ligy. Úspešného čaká vo štvrťfinále cesta do Michaloviec.

„Isteže, mohol tam byť povedzme Slovan Bratislava, čo je pre fanúšikov i hráčov asi zvučnejšia značka, keď sa vysloví v jednej vete s Michalovcami. Ku každej výzve však treba pristúpiť zodpovedne. Navyše, určite nesmieme predbiehať. Keď sa nám podarí prekonať Trnavu, až potom môžeme hovoriť o ďalšom súperovi – až potom,“ duplikuje Greššák.

V septembri v lige skóroval po vyše jedenástich rokoch. Zdroj: FC Košice

V seniorskej lige debutoval 16. apríla 2011 práve za „Ružu“ proti MFK Košice, bol z toho triumf 2:0. Totožnému protivníkovi takisto v Čermeli podľahol 0:2 pri svojej premiére v trnavskom drese 24. augusta 2014.

„Vidíte, akosi mi tie Košice boli súdené… V Ružomberku mi dal dôveru tréner Ladislav Jurkemik, vytiahol ma z B-mužstva. Ten môj prvý zápas za Spartak som v ére Juraja Jarábka odohral v stopérskej dvojici s Martinom Tóthom,“ rekapituluje Lukáš.

V najvyššej slovenskej dlhodobej súťaži má za sebou 209 vystúpení a dva zásahy do čierneho (na dva ligové góly v Česku mu stačilo 70 stretnutí.).

Ešte ako Ružomberčan sa presadil 3. marca 2012 pri prehre 1:2 v Žiline. Nadviazal na to až vlani 2. septembra: doma rozhodol o triumfe Košíc 1:0 nad ViOn-om Zlaté Moravce – Vráble. Predchádzala tomu silná prietrž mračien.

IBA PROTI BORČICIAM

Svoj dosiaľ jediný pohárový gól bez zohľadnenia jedenástkových rozstrelov dal 14. septembra 2016: rohový kop Erika Jirku napálil z voleja k vzdialenejšej žrdi Petra Kosu.

Situácia sa udiala v 83. min a znamenala vydretý triumf Trnavy 1:0 nad vtedy už iba piatoligovými Borčicami. Paradoxom bolo, že za domácu Iskru hral aj Ján Novák, historicky najúspešnejší strelec Slovenského pohára.

Lukáš Greššák (vľavo) v súboji s Jánom Novákom. Zdroj: TASR

„Čo sa týka pohára, hneď si spomínam, že v prvom zápase v tejto súťaži som v rozstrele v Prešove môj pokus nepremenil. Bola to taká jazvička na našom postupe,“ netají Lukáš. Ružomberok 26. septembra 2012 zdolal Tatran v lotérii 5:4 po výsledku 1:1 z riadneho hracieho času.

„Neskôr som to napravil v rozstreloch za Olomouc proti Českým Budějoviciam aj Slovácku v sezóne 2021/2022,“ rozširuje informáciu Greššák.

Sigma však predvlani vo februári vo štvrťfinále českého MOL Cupu prehrala so Slováckom z bieleho bodu 2:4 po bezgólovom priebehu vrátane predĺženia, pričom oba tímy mali po jednom pokutovom kope už počas duelu. Penaltu pre hostí zapríčinil Lukáš.

Mimochodom, Slovácko napokon získalo primát: vo finále v Uherskom Hradišti senzačne zdolalo Spartu Praha 3:1.

ZATIAĽ ČISTÉ KONTO

Trnava v pohári vyradila Košice v terajšej epoche „žlto-modrých“ najprv vo štvrťfinále edície 2018/2019, keď po bezgólovom dianí uspela 4:3 v rozstrele z 11 m, a potom 2:1 v osemfinále sezóny 2021/2022 – skóre otvoril sviatočný strelec Martin Škrtel. Spartak následne v oboch prípadoch dobyl trofej.

Košice si v tejto pohárovej sezóne zatiaľ držia čisté konto. Zdroj: FC Košice

FC Košice si v 55. ročníku Slovnaft Cupu zatiaľ drží čisté konto. Postupne prevýšil Kežmarok 3:0, Spišský Štiavnik 6:0 a Šamorín 2:0. Trnava vyradila Šurany 8:0 a Lehotu pod Vtáčnikom i Považskú Bystricu striedmo 2:1.

Sobotňajšie stretnutie sa začne o 16:30, v priamom prenose ho odvysiela TV JOJ Šport.

Zdroj: slovnaftcup.sk

Autor

STANISLAV OLŠOVSKÝ

Dátum