Anton Sloboda ako hráč Trnavy. Zdroj: SITA

Slovan zdolali, teraz prichádza Spartak: Nekaždodenné lákadlo privítajú s pokorou a uvoľnene

Trnave strelil gól pri svojom prvoligovom debute. Neskôr práve v jej drese získal titul aj pohár. Dnes Anton Sloboda proti Spartaku ako kapitán povedie druholigovú Považskú Bystricu vo 4. kole Slovnaft Cupu.

Keď sa 8. mája 2002 pred 4 584 divákmi konalo finále Slovenského pohára v jeho rodnom meste, Anton Sloboda pri tom nechýbal. Ťahalo mu na pätnásty rok: „Nie, lopty som nepodával, bol som v hľadisku.“ Bola to veľká dráma, Senec zdolal Púchov až v jedenástkovom rozstrele.

Samotná Považská Bystrica si zahrala finále národného pohára už v sezóne 1988/89. V Hlohovci pred 8-tisícovou kulisou nestačila na Slovan Bratislava (1:2). „To si, samozrejme, nemôžem pamätať ako priamy zážitok – mal som necelé dva roky… Nepovedal by som ani to, že duch toho zápasu bol citeľný z nejakých vitrín či výzdoby na našom štadióne, keď som s futbalom začínal.“

S Trnavou získal titul aj pohár. Zdroj: TASR

BICAN USPEL, MASOPUST NIE

Storočnica futbalu v Považskej Bystrici pripadla na rok 2020. Okrem iného to bola príležitosť pripomenúť, že klub sa priebežne volal aj Orol, Munička, Sparta (dokonca v štyroch rozličných érach), Sokol, ba Spartak. Mimochodom, ten trnavský je od MŠK o tri roky mladší.

OZ Historická Považská Bystrica uvádza, že prvú pravú futbalovú loptu do sídla pod Manínom priviezol Imrich Weiner-Kráľ. Budúci slávny výtvarník, ale aj hráč parížskeho Racing Clubu de France, ju kúpil v Žiline za vreckové od rodičov.

Považská Bystrica v pohnutom roku 1939 pod názvom AC Sparta hrala a vyhrala pohárovú súťaž čerstvo vzniknutého štátu, čiže sa stala neoficiálnym majstrom Slovenska. Krátko po II. svetovej vojne – na sklonku 40. rokov – pôsobila v priebežne reorganizovanej čs. prvej lige. Presne 16. septembra 1945 pred 8-tisíc zvedavcami začala domácou prehrou 1:5 so Slaviou Praha disponujúcou aj ostrostrelcom Josefom Bicanom.

Pre dnešok je zaujímavé, že v roku 1962 Považská Bystrica v 2. lige pokorila Trnavu na jej pôde 5:0. Desiateho apríla 1963 ešte na svojom starom štadióne ako druholigista senzačne stopla v osemfinálovom 4. kole pohára pražskú Duklu (2:1), ktorej nepomohol ani gól Josefa Masopusta. Vo štvrťfinále však Považská Bystrica neuspela v rozstrele proti oveľa menej zvučnej Dukle – Komárno.

ZOSTÚPILI SVORNE

V rovnakom roku 3. júna otestovala aj svoj nový 20-tisícový štadión vo „všešportovom“ areáli, keď hostila anglický Ipswich Town (1:3).

Po zmene spoločenských pomerov zažíval MŠK skôr pády. Už v športovo i všeobecne zlomovej sezóne 1989/90 sa porúčal z vtedajšej najvyššej čs. súťaže. Spoločnosť mu robila … skúste hádať … Trnava.

Písal sa prvoligový rok 1989, Považská Bystrica v ňom bola aj vo finále Slovenského pohára. Zdroj: HistorickaPB.sk

Spartak sa medzi elitu vrátil obratom, Považská Bystrica už nikdy. Ani po rozdelení federácie: jej postupné smerovanie bolo opačné. Na jar 2013 odstúpila zo slovenskej štvrtej ligy a v sezóne 2013/14 bola úplne bez aktívneho seniorského tímu. V súťažnom ročníku 2014/15 sa odpichovala z vtedajšej ôsmej ligy.

V ostatnej sezóne Považská Bystrica ako navrátilec na takúto úroveň po tridsiatich rokoch obsadila v II. lige deviatu priečku s vyrovnanou bilanciou 10-10-10 (skóre 52:48). Teraz v nej figuruje na piatej pozícii vďaka štatistike 6-6-2 pri skóre 25:15. Prehrala len so suverénnym lídrom Komárnom a do jari prvoligovým Liptovským Mikulášom. Zverenci Petra Jakuša ťahajú šnúru štyroch duelov bez prehry, v sobotu na svojej pôde prekonali rezervu Slovana Bratislava 3:1.

BEZ MOTIVAČNEJ PRÉMIE

„Okamžite po príchode som si s radosťou uvedomil, že je tu veľmi dobrá partia. Prenáša sa to do výsledkov a to nám zase ešte pridáva na pohode. Aj vďaka tomu môžeme v stredu nastúpiť uvoľnene,“ kvituje 36-ročný stredopoliar Anton Sloboda, ktorý medzi dlhodobými domácimi pobudnutiami v Ružomberku a Trnave strávil dovedna štyri a pol roka v českej Viktorii Žižkov a poľskom klube Podbeskidzie Bielsko-Biala.

„Samozrejme, Trnava je veľkým favoritom, má obrovskú kvalitu. Potvrdzuje to v lige a aj v Európe, hoci v skupinovej fáze EKL sa jej výsledkovo príliš nedarí. My sa proti nej musíme koncentrovať na seba, podať bojovný výkon a pokúsiť sa čo najviac jej to znepríjemniť, aby sme na konci stretnutia mohli mať dobrý pocit a fanúšikovia tiež. Je to lákadlo, ktoré sa nedeje každý deň,“ uznáva „Tony“ Sloboda.

Motivačnú prémiu za prípadný postup nemajú. „Vidíte, asi by sme mali naše vedenie podpichnúť,“ s úsmevom reaguje na podnet bývalý Trnavčan, ktorý bol na trávniku počas celého pamätného pohárového finále 2018/19 v Nitre proti Žiline. „Červeno-čírni“ viedli 3:0, ale nevyhli sa lotérii z bieleho bodu. Po nej oslavovali: „Vďaka tomu šťastnému koncu je to jedna z mojich najkrajších spomienok.“

Základná jedenástka Trnavy na pohárové finále 2018/19. Anton Sloboda je v strede dolu. Zdroj: Trnavský hlas/Peter Kollár

Káder Spartaka sa medzičasom výrazne obmenil. Anton Sloboda si pamätá Martina Mikoviča, s ktorým mal v slovenskom Ríme prienik na pol sezóny, a brankárov Martina Vantrubu (oficiálne avizovaného na stredu) a Dominika Takáča, z realizačného štábu kouča gólmanov Pavla Kamescha a vedúceho mužstva Martina Bohunického.

SPRÍJEMNENIE POPRI LIGE

Minulotýždňová senzácia z Devínskej Novej Vsi, keď piatoligová Lokomotíva práve v 1/16-finálovej fáze Slovnaft Cupu vyradila Trenčín, je inšpiratívna: „Nie je to len o tomto zápase. Vieme, že v pohári sa zvyknú diať prekvapenia. Aj na vlastnej koži som v minulosti viackrát zažil, ako sa tímy z nižších súťaží dokážu vyhecovať najmä vtedy, keď ešte držia nádejný stav.“

Krízové obdobie v lige sa dá preklenúť, body ponaháňať. Vyhrotených zápasov takzvane o všetko je pomenej. Pohárové dianie však prináša prevažne výzvy typu „buď / alebo“: opravných pokusov – s výnimkou semifinále – niet. Vzhľadom na to sa skúsenosti, akými disponuje Sloboda, nesporne hodia.

„Myslím si, že vedenie Považskej Bystrice ma celkovo angažovalo aj na to, aby som do hry mužstva vnášal väčší pokoj a organizovanosť. V tomto smere sa usilujem prospievať mladým chlapcom v každom zápase. Teší ma, že si dajú povedať, načerpávajú informácie a naberajú skúsenosti, jednotlivými zápasmi sa viditeľne zlepšujú.

Samozrejme, že tento veľký pohárový je trochu iný: prináša zvýšenú publicitu a záujem. Berieme ho však predovšetkým ako spríjemnenie popri lige. Tešíme sa, že môžeme privítať špičkového súpera. Rešpektujeme jeho kvality a ideme do toho so skromnosťou a pokorou. Vieme, kde sú naše limity. Určite však zároveň máme na pamäti, že všetko je možné,“ upozorňuje doyen, ktorý len v domácej najvyššej súťaži má za sebou 175 vystúpení.

Predchádzajúce štyri sezóny strávil v Zlatých Moravciach. Zdroj: FC ViOn Zlaté Moravce – Vráble

DOMA JE DOMA

Debutoval v nej 26. mája 2009 za „Ružu“ zhodou okolností v Trnave, v 62. min vystriedal Jána Masla a v nadstavenom čase pečatil na 4:0 pohotovou ďalekonosnou strelou, keď sa k nemu dostala lopta odvrátená po rohovom kope. O štyri dni neskôr sa proti už istému majstrovi Slovanu pod Čebraťom podieľal plnou minutážou na jednosmerke 5:1.

Do Považskej Bystrice sa vrátil pred touto sezónou. Prišiel zo Zlatých Moraviec po 21 rokoch putovania za futbalom. Na štadión to peši má 6 – 7 minút: „Mal som v lete jednu ponuku odinakiaľ, ale aj s prihliadnutím na rodinu som sa rozhodol takto. Syn začal chodiť do škôlky, chceli sme sa usadiť. Veľmi pravdepodobne tu už zostanem. V mojom veku si nebudem klamať, že ešte idem čosi dokazovať. Podľa mňa však stále môžem byť pre MŠK prínosom – nielen dohrávať kariéru.“

Výhľadovo hodlá odovzdávať skúsenosti a energiu v štruktúrach. Plány do budúcnosti však zatiaľ nemajú konkrétnejšiu podobu: „Pri mojom príchode sme sa o tom s funkcionármi bavili, majú ambíciu sústavne skvalitňovať fungovanie. Som otvorený všetkému, mám trénerskú licenciu B, uvažujem o získaní áčka, ale momentálne sa ešte chcem plnohodnotne venovať futbalu na trávniku.“

Aj preto sa zatiaľ nepodujal súbežne sa venovať mládeži: „Verím, že ak mi zdravie bude slúžiť, nejakú tú sezónku ešte potiahnem. Možno sa potom vydám tou trénerskou cestou, ale viem si predstaviť aj manažérsku. Uvidíme, čo prinesie čas – v akej polohe sa budem najlepšie cítiť a ktorá bude pre mňa i klub najvhodnejšia.“

Adaptácia v dôverne známom prostredí, pochopiteľne, bola oveľa jednoduchšia a príjemnejšia než kdekoľvek inde: „Vyložene som sem chcel ísť a je mi tu fakt dobre. Doma je doma. Kabína aj klub ma prijali veľmi pekne a pozitívny vplyv majú aj ľudia naokolo. Fanúšikovia vždy vítajú, keď môžu povzbudzovať čo najviac vlastných odchovancov.“

Považská Bystrica ešte pred ôsmimi rokmi hrala v ôsmej lige. Zdroj: MŠK Považská Bystrica

NA OSEMFINÁLE DO KOŠÍC

Považská Bystrica aj Trnava boli v pohári nasadené do 2. kola. MŠK prekonal šiestoligovú Bitarovú 4:0 a štvrtoligovú Prievidzu 6:1. Trnava práve v Prievidzi pred 4 216 divákmi v 3. kole vyradila treťoligovú Lehotu pod Vtáčnikom striedmo 2:1, pričom musela predviesť obrat. Na úvod deklasovala piatoligové Šurany 8:0.

Spartak sa po ligovej prehre 1:2 v derby so Slovanom a takisto domácom nezdare v Európskej konferenčnej lige proti dánskemu Nordsjaellandu (0:2) reštartoval nedeľňajším víťazstvom 3:2 v Trenčíne. Bude to jeho štvrtý zápas počnúc 22. októbrom, do 12. novembra vrátane odohrá po pohárovom ďalšie tri.

„Vyťaženosť Trnavy môže byť určitým faktorom v náš prospech. Napriek nej a viacerým zraneniam, o ktorých tento týždeň informovali, sa však nedomnievam, že v tom spočíva nejaká naša veľká výhoda,“ glosuje Anton Sloboda.

Postupujúci zo stredajšieho stretnutia Považská Bystrica – Trnava (13:30 v priamom prenose na Futbalnet TV) nastúpi v osemfinále v Košiciach proti tamojšiemu prvoligovému FC, a to v dejisku budúcoročného pohárového finále. Spartak môže v Slovnaft Cupe dosiahnuť bezprecedentný čistý hetrik.

Zdroj: slovnaftcup.sk

Autor

STANISLAV OLŠOVSKÝ

Dátum