SLOVNAFT CUP – Piatykrát vo finále Slovenského pohára derby Slovan – Trnava

BRATISLAVA (SFZ) – Piatykrát v 53-ročnej histórii Slovenského pohára sú účastníkmi finále ŠK Slovan Bratislava a FC Spartak Trnava. Bratislavský Slovan je zároveň rekordérom v počte pohárových víťazstiev (vyhral 17-krát), Trnavčania triumfovali doteraz 6-krát.

Bratislavský Slovan sa stal vôbec prvým víťazom premiérového ročníka Slovenského pohára v sezóne 1969/1970, keď po remíze na Štiavničkách s domácou Duklou Banská Bystrica (2:2), zdolal v odvete doma na Tehelnom poli vojakov 1:0. Vôbec prvým strelcom gólu vo finále SP bol Ján Medviď. Brankára Búrika prekonal v prvom zápase v 20. min a pridal aj druhý gól belasých. Za domácich skórovali v prvom stretnutí Šach a Šarišský, autorom víťazného gólu bol v odvete Ján Švehlík.

Dvojkolový finálový formát bol súčasťou Slovenského pohára až do sezóny 1984/85 (celkovo 16 ročníkov) a v troch prípadoch obstarali finále dva historicky najúspešnejšie slovenské kluby – Slovan a Trnava. Prvýkrát sa vo finále stretli vo finále 2. ročníka (1970/71) a zároveň platí, že jediný raz zdvihli po finále nad trofej nad hlavu Trnavčania. O prvenstve rozhodli Bíli Andeli domácou výhrou 2:0, v odvete Slovan opäť zásluhou Jána Švehlíka zvíťazil 1:0, ale tentoraz to na prvenstvo nestačilo.

Už v nasledujúcej sezóne sa však belasým podarilo Trnave domácu prehru oplatiť. Trnavčania síce zvíťazili v prvom dueli na Tehelnom poli 2:1, ale rovnaký výsledok sa zrodil aj v Trnave a premiérovo sa o víťazovi Slovenského pohára rozhodovalo v predĺžení. V ňom triumfoval Slovan po góloch Ondruša, Pekárika, Módera a Jána Čapkoviča 4:1 a tentoraz belasí oslavovali pred zrakmi domácich Trnavčanov.

Rivali sa stretli v priamom súboji o triumf v Slovenskom pohári aj o dva roky neskôr (1973/74) a bolo z toho prvé finále, v ktorom o víťazovi rozhodli až pokutové kopy. Vyrovnanosť súperov potvrdzujú dve remízy v riadnom hracom čase. Najskôr v Bratislave 0:0, v odvete v Trnave 2:2. O víťazovi nerozhodlo ani predĺženie a tak prišli na rad penalty. Viac šťastia v ňom mali hráči Slovana. V rozhodujúcej šiestej sérii Ľudovít Zlocha domáceho Keketiho prekonal, Kamil Majerník svoju penaltu nepremenil a tak sa z prvenstva tešili opäť hostia.

Na finálové repete čakalo futbalové Slovensko potom dlhých 36 rokov. Medzitým, od sezóny 1985/86, prišlo k zmene finálového formátu a víťazovi sa rozhodovalo (a dodnes rozhoduje) v jednom vzájomnom zápase na neutrálnej pôde. Štvrtý vzájomný finálový zápas sa odohral v sezóne 2009/10 v Michalovciach a Slovan „zdemoloval“ Trnavčanov 6:0 po góloch Salátu, Božiča, Sylvestra, Breznaníka, Guédého a Dobrotku. V aktuálnom kádri trénera Gašparíka je aj jediný pamätník tohto zápasu Martin Mikovič.

Belasí tak vyrovnali dovtedajší rekord z pohľadu najvyššieho finálového víťazstva (rovnakým výsledkom 6:0 zdolal bratislavský Inter v sezóne 1989/90 mužstvo ZVL Žilina) a sú rekordérmi aj z pohľadu počtu pohárových prvenstiev. Celkovo triumfovali 17-krát, vo finále sa predstavili v 22 ročníkoch. Trnavčania uspeli vo finále 6-krát a patrí im z pohľadu počtu prvenstiev historicky delené 2. miesto spolu s bratislavským Interom, pričom Trnavčania majú na konte doteraz 13 finálových účastí.

Víťazstvom v dnešnom finále by Trnavčania triumfovali v Slovenskom pohári po troch rokoch (v sezóne 2018/19 zdolali v Nitre na penalty MŠK Žilina 3:3, 4:1 p.k.), ak zvíťazí Slovan, stane sa prvým klubom, ktorý dokáže triumfovať v Slovnaft Cupe trikrát v rade a zapíše sa do histórie Slovenského pohára ako prvý klub, ktorý skompletizoval pohárový hetrik. Víťaz dnešného finálového duelu získa šek v hodnote 50.000 eur, zodlané mužstvo v hodnote 20.000 eur.

Zdroj štatistických dát: MUSIC & SPORT DATA RECORDS s. r. o.

Zdroj: https://futbalsfz.sk/slovnaft-cup-piatykrat-vo-finale-slovenskeho-pohara-derby-slovan-trnava

Autor

STANISLAV OLŠOVSKÝ

Dátum