SLOVNAFT CUP – Spoznali sme dvojice 5. kola, koho spojil žreb v semifinále ženského pohára?

BRATISLAVA (SFZ) – V piatok sme spoznali semifinálové dvojice Slovenského pohára žien (marec/apríl 2024) a dvojičky 5. kola 55. ročníka Slovenského pohára – Slovnaft Cupu (8. november 2023). Na pôde Slovenského futbalového zväzu ich vyžreboval zástupca spoločnosti Slovnaft Martin Rudinský – manažér pre mazivá SEP.

V semifinále ženského pohára, ktoré sa hrá systémom doma – vonku, nastúpia proti sebe na prelome marca a apríla budúceho roka prvoligové družstvá Spartak Myjava – ŠK Slovan Bratislava a zástupcovia II. ligy FC Košice – ŠK 2011 Pečeňady. 

Následne sa žrebovali dvojice 5. kola Slovnaft Cupu. Miestenku doň si už vybojovalo osem klubov z najvyššej súťaže – FK Železiarne Podbrezová, FC ViOn Zlaté Moravce-Vráble, MFK Zemplín Michalovce, MFK Skalica, FK DAC 1904 Dunajská Streda, FC Košice, MŠK Žilina a MFK Ružomberok, štyria druholigisti FK Pohronie, FK Spišská Nová Ves, KFC Komárno a Spartak Myjava. Medzi 16 najlepšími je aj jeden treťoligista ŠK Odeva Lipany a jedno mužstvo z piatej najvyššej súťaže Lokomotíva Devínska Nová Ves.

Žreb vytvoril zaujímavé merania síl, ale ťahákom 5. kola bude, v prípade postupu ŠK Slovan Bratislava cez FC Slovan Galanta, súboj belasých s MŠK Žilina. Zaujímavá konfrontácia sa môže v prípade prebojovania sa trnavského Spartaka cez MŠK Považská Bystrica odohrať v Košiciach. Hráči tamojšieho FC privítajú úspešnejšieho z danej dvojice. Ak by sa tento scenár naplnil, tak termín duelov 5. kola Slovenského pohára, kde by boli zainteresovaní slovanisti a spartakovci, by určil riadiaci orgán súťaže po dohode so samotnými klubmi, keďže Slovan a aj Spartak majú pohárové povinnosti v Európskej konferenčnej lige.

„Dúfam, že si fanúšikovia nájdu cestu na štadióny v hojnom počte, že si na stretnutia nájdu cestu rodiny s deťmi, že bude duelom priať aj priaznivé počasie. Pamätám si, keď som ako dieťa chodil na stretnutia do Trenčína či Dubnice. Bol to veľký zážitok, ktorý vo mne vypestoval vzťah k športu na celý život. Verím, že sa môžeme tešiť na atraktívne súboje,“ zhodnotil žreb, Martin Rudinský – manažér pre mazivá SEP spoločnosti Slovnaft.

Piate kolo sa hrá na jeden zápas, v prípade nerozhodného výsledku nasleduje jedenástkový rozstrel, ktorý určí postupujúceho. Hrá sa bez územného rozdelenia a nasadenia futbalových klubov.

V osemfinále, čo je pohárové 5. kolo a v štvrťfinále platí pravidlo, že v prípade vzájomného stretnutia medzi klubmi s rozdielom dvoch súťaží, sa stretnutie odohrá na ihrisku mužstva z nižšej súťaže.

Dohrávky 4. kola 

Minulosezónni finalisti FC Spartak Trnava a ŠK Slovan Bratislava odohrajú svoje stretnutia 4. kola Slovnaft Cupu pre povinnosti v Európskej konferenčnej lige v náhradnom termíne. Trnavčania nastúpia pred kamerami Futbalnet TV na duel proti MŠK Považská Bystrica 1. novembra o 13.30 h. Výkop súboja FC Slovan Galanta – ŠK Slovan Bratislava bude po dohode klubov a riadiaceho orgánu súťaže 18. novembra o 13.00 h za prítomnosti kamier Niké TV.

O úradnom hracom čase

Termín a úradný hrací čas zápasov 5. kola Slovnaft Cupu je 8. november o 13.00 h. Podľa Rozpisu republikových súťaží riadených SFZ a ÚLK na súťažný ročník 2023/2024 si môže určiť domáci klub ÚHČ stretnutia bez súhlasu súpera najneskôr 10 dni pred stretnutím, prostredníctvom ISSF cez detail stretnutia podaním na ŠTK, alebo ak sa žrebovanie uskutočnilo menej ako 10 dní pred nasledujúcim kolom, tak do 24 hodín po žrebovaní. Pri zmene hracej plochy na inú ako je domáci štadión, nie je potrebný súhlas súpera, no jej zmena musí byť schválená riadiacim orgánom.

Zároveň pri stanovení času úvodného výkopu stretnutia na štadióne bez umelého osvetlenia sa musí počítať s hodinovou rezervou pre rôzne okolnosti – čakacia doba na súpera (20 resp. 40 minút – pozn.); vážne zranenie hráča s dlhým ošetrením; poveternostné podmienky – prietrž mračien, vynútená úprava hracej plochy a v neposlednom rade sa musí počítať aj s časom na prípadný jedenástkový rozstrel.

Najúspešnejší klub z RFZ Lokomotíva Devínska Nová Ves

Už v tejto fáze 55. ročníka Slovenského pohára – Slovnaft Cupu poznáme najúspešnejší futbalový klub, ktorý pôsobí v súťažiach riadených jedným z Regionálnych futbalových zväzov. V sezóne 2023/2024 sa ním stáva piatoligová Lokomotíva Devínska Nová Ves z Bratislavského futbalového zväzu, ktorá z tímov zo súťaží RFZ postúpil najďalej. Devínskonovovešťania postupne vyradili SDM Domino 2:1, FC Žolík Malacky po penaltách 5:3 (po riadnom hracom čase 0:0), FC Rohožník 2:0 a najviac sa zviditeľnili vyradením zástupcu najvyššej súťaže AS Trenčín v 4. kole, ktorému vystavili stopku po jedenástkovej dráme. V riadnom hracom čase sa duel skončil remízou 1:1 a rozstrel piatoligista vyhral 6:5.

Lokomotíva Devínska Nová Ves získa do vlastníctva pohár a finančnú odmenu 3000 eur.

Finále Slovenského pohára premiérovo v Košiciach

Členovia Výkonného výboru Slovenského futbalového zväzu schválili na svojom zasadnutí 4. júla ako dejisko finále 55. ročníka Slovenského pohára – Slovnaft Cupu Košickú futbalovú arénu. Košice doposiaľ ešte od roku 1993 nehostili finále pohára.

Zdroj: https://futbalsfz.sk/slovnaft-cup-spoznali-sme-dvojice-5-kola-koho-spojil-zreb-v-semifinale-zenskeho-pohara

Autor

STANISLAV OLŠOVSKÝ

Dátum