Šurany už dva týždne žijú Trnavou, ešte dva budú: Inšpiráciou je rivalovo vzdorovanie Slovanu

Prezidentom klubu sa stal v decembri. Boris Janák pred letom prihlásil mužstvo do Slovnaft Cupu, v ktorom absentovalo dve sezóny. Odmenou bude najvýznamnejší súťažný zápas v 92-ročnej histórii ŠK Šurany.

Na vrchole internej hierarchie dosiaľ figuroval pohárový duel s Nitrou, ktorej 8. augusta 2018 takisto v 2. kole Šurany podľahli až v rozstrele z 11 m. „Bola vtedy prvoligová, ale bez ohľadu na jej následný osud sa reputáciou a fanúšikovskou základňou sotva mohla rovnať dvom najslávnejším slovenským značkám – Slovanu a Spartaku,“ upozorňuje Boris Janák.

Boris Janák si so Šuranmi zahral aj III. ligu. Zdroj: Peter Bódi

REPETE PO TAKMER POLSTOROČÍ

Prestížnu konfrontáciu s Trnavou si vybojovali na sklonku júla v lokálnom derby s OFK Branč, konkurentom v V. lige Juhovýchod Hummel ZsFZ: Bol jednoznačným favoritom a mal som dojem, že nás trochu podcenil. My sme predviedli zatiaľ najlepší výkon v sezóne, zvíťazili sme 2:0, postúpili sme zaslúžene.“

Keď sa o dva týždne neskôr stretli – znova na pôde ŠK – v lige, skončilo sa to bezgólovou remízou. Šurany aktuálne majú bilanciu 0-2-1 pri striedmom skóre 1:2, Branč stojí 2-1-0 a pozoruhodných 15:2.

Azda najzvučnejšiu futbalovú minulosť z kádra Šurian má za sebou 29-ročný obranca a kapitán Michal Kružlík, ktorý hrával II. ligu v Šali. Slovanom Duslo na identickej výkonnostnej úrovni prešiel 35-ročný hrajúci tréner s pôsobnosťou v strede poľa Miloš Fehervári.

Dosiaľ najlepší výkon v sezóne predviedli práve v pohári. Zdroj: ŠK Šurany

Trnava je víťazom ostatných dvoch ročníkov Slovnaft Cupu. Vlani sa pri svojom vstupe do domáceho pohárového diania riadne potrápila vo štvrtoligovom Boleráze. Šurany však v rámci minuloročného 2. kola majú iný referenčný zápas, inšpiráciu aj povzbudenie: Práve Branč prehral iba 0:2 so Slovanom Bratislava…“ Okolo ihriska drukovalo 1 712 divákov.

Dobové zábery prezrádzajú, že veru ešte viac sa ich – napospol hneď pri postranných čiarach – tiesnilo, keď v roku 1975 Šurany v exhibičnom stretnutí pri príležitosti otvorenia nového štadióna privítali Trnavu aj s jej najväčšími hviezdami na čele s Jozefom Adamcom.

Zvučnými futbalovými menami zo Šurian v dávnejšej ére boli Imrich Várady či Ján Pilek, neskôr vynikol Peter Herda, potom Stanislav Fišan (chytal aj za Trnavu). Zmienku si bez diskusie zaslúži aj brankárska dynastia Mentelovcov v postupnosti František, Miroslav, Filip.

VSTUPENKY UŽ V PREDAJI, ŠÁLY TIEŽ

Boris Janák netají, že prípravy na zápas takéhoto kalibru sú neporovnateľne náročnejšie ako pred radovým piatoligovým súbojom: Celý klub nimi naplno žije už dva týždne a ešte dva týždne bude. Zveľaďujeme štadión, snažíme sa poopravovať a poupravovať, čo sa dá. Je to enormné, ale nesmierne nás teší, že môžeme čeliť tejto výzve.“

Modrá hradba ako symbolické varovanie pre Trnavu. Zdroj: ŠK Šurany

Nielen v tomto konkrétnom prípade sú najväčšími oporami radnica 10-tisícového mesta z Nitrianskeho kraja, Loko Trans Slovakia ako generálny partner či Thermklima Lipová. Spoločnými silami splnili všetky požiadavky z manuálu: „Čo bolo treba, to sme vyriešili. Otázkou zostáva, koľko priaznivcov Spartaka k nám pricestuje. Samozrejme, rozsah opatrení v súčinnosti so štátnou i mestskou políciou a SBS zabezpečujúcou usporiadateľskú službu nastavíme tak, aby priebeh bol bezproblémový.

Určité obavy sú na mieste, ale my sa chceme ukázať ako pohostinný organizátor, ktorému záleží na prívetivom prostredí v prospech pekného zážitku všetkých prítomných. Veď aj u nás má Trnava veľa sympatizantov.“

Trnava má „rodzinu“, šurianska futbalová rodina je tiež súdržná. Zdroj: ŠK Šurany

Slovnaft Cup už druhú sezónu sprevádza apel „Fandime slušne“ a motto „Spolu dokážeme veľa“ – nabádajú k vytváraniu a udržiavaniu kultivovanej atmosféry na štadiónoch.

Súčasťou historického futbalového sviatku v Šuranoch bude rozmanitý sprievodný program. Hostitelia vyrobili spomienkové šály s cenou 15 eur, lístky sú od pondelka tiež už v predaji. Vstupné stanovili na 6 eur (mládež do 15 rokov zadarmo): „Predvlani sme najmä pod vplyvom pandemických obmedzení neoslávili 90. výročie organizovaného futbalu v Šuranoch, terajšiu príležitosť berieme ako symbolickú náhradu.“

Tribúnu v Šuranoch čaká historická záťaž. Zdroj: ŠK Šurany

UŽIJÚ SI TO BEZ VEĽKÝCH OČÍ

Hrať sa bude v stredu 13. septembra od 16:30. Už dnes v košickej odvete play-off Konferenčnej ligy proti ukrajinskému Dnipru-1 padne rozhodnutie, či Spartak bude osem dní po vystúpení v Šuranoch čakať prvý zápas v skupinovej fáze na európskej scéne, alebo sa po vyradení začne koncentrovať „len“ na dianie v rámci Slovenska. Prvé stretnutie prinieslo na Štadióne Antona Malatinského remízu 1:1.

Vôbec nechceme teoretizovať, aké trnavské nastavenie by bolo výhodnejšie pre nás. Okolnosti nič nemenia na tom, že vždy držíme palce slovenským klubom, aby sa im na medzinárodnej úrovni darilo,“ zdôrazňuje Boris Janák.

Sám futbalovo aj celkovo vyrastal v Podhájskej nedávno smutne zviditeľnenej výčinmi počasia. Väčšinu vlastnej kariéry strávil práve v Šuranoch, a to vrátane ich treťoligovej sezóny 2016/17. Už predtým si tretiu najvyššiu dlhodobú súťaž vyskúšal vo Veľkých Ludinciach.

Tridsaťdvaročný bývalý útočník má o papierovej situácii aj ambíciách ŠK jasno: My túžime predovšetkým po tom, aby si to s nami prišlo užiť čo najviac divákov. Veď takýto zápas sa v Šuranoch nemusí zopakovať iks rokov.

Po športovej stránke nemáme veľké oči. Zároveň však nepochybujem, že chalani sa vyhecujú a podajú minimálne taký výkon, akým sa prezentovali v 1. kole proti Branču. Keď už spomínam Branč, radi by sme uhrali podobne prijateľný výsledok ako OFK vlani proti Slovanu.

Zdroj: slovnaftcup.sk

Autor

STANISLAV OLŠOVSKÝ

Dátum