Tomáš Vantruba (vpravo) v akcii. Zdroj: FC Spartak Trnava / Lukáš Grinaj

Trnavu nevyradili, Slovanu ju dajú pocítiť. Útočník s rekordom na dostrel: Musíme byť efektívni

So siedmimi gólmi, na ktoré mu stačili dva zápasy, vedie poradie strelcov 55. ročníka Slovnaft Cupu. Prípadnou ôsmou trefou by vyrovnal historický rekord za jednu sezónu. V drese treťoligovej Serede ju Tomáš Vantruba môže dosiahnuť v stredu proti Slovanu Bratislava v odloženom záverečnom stretnutí 3. kola. Formu má, jeho tím tiež.

Sereď takto pred rokom v pohári o jednu fázu ďalej čelila inému súperovi z rangu najzvučnejších. Trnave podľahla dôstojne 0:3. Leitmotívom bolo, že Tomáš Vantruba sa usiloval prekonať svoju dvojičku Martina v bránke Spartaka.

Martin bol medzi troma žrďami aj minulú stredu v Prievidzi, kde Trnava v 3. kole pohára pred 4 216 zvedavcami vyradila treťoligovú Lehotu pod Vtáčnikom tesne 2:1, pričom aj prehrávala.

„Pôvodne som plánoval ísť sa pozrieť na ten duel, ale znemožnili mi to pracovné povinnosti. S bráchom sme si večer aspoň zatelefonovali,“ prezrádza Tomáš.

Dvojičky Martin a Tomáš Vantrubovci. Zdroj: FC Spartak Trnava / Lukáš Grinaj

TUCET PREHIER INÉHO KÁDRA

Žije v rodnej Trnave, kde sa venuje veľko- a maloobchodu so spojovacími materiálmi. Do dvadsať kilometrov vzdialenej Serede to na tréningy točí trikrát týždenne plus na zápasy, v prípravnom období štyri razy.

Sám kedysi v tzv. slovenskom Ríme pôsobil aj futbalovo vrátane dvoch prvoligových vystúpení z augusta 2018 proti Michalovciam a Ružomberku, respektíve polročného pobudnutia na „farme“ Spartaka v Malženiciach: „Z terajšieho tímu Slovana si ešte ako Trnavčana pamätám Lucasa Lovata, azda aj on mňa.“

Do ŠKF prišiel minulý rok v lete po dvoch sezónach strávených v Šali. Sereď vlani na jar hrala v skupine o titul v najvyššej súťaži a skončila lichotivo piata, lenže potom pre pretrvávajúce nespĺňanie licenčných podmienok klesla hneď o dve poschodia nižšie.

Súčasťou nového začiatku pre „červeno-bielych“ aj Tomáša bolo vybudovanie tímu: z pôvodného zostal iba brankár Mathew Yakubu… Aj preto je prvoligová bilancia proti „belasým“ 0-0-12 pri skóre 4:35 utvorená počas štyroch sezón iba štatistickou kuriozitou bez priamej vypovedacej hodnoty smerom k najbližšej konfrontácii.

Vlani na jeseň sa v pohári proti Trnave nepresadil. Zdroj: FC Spartak Trnava / Lukáš Grinaj

PRENESENÁ RIVALITA

„My sme v porovnaní s minulým rokom, keď nás z pohára vyradila Trnava, ako mužstvo určite usadenejší a zladenejší. Medzi sezónami sa neudialo veľa zmien, máme na pomery tretej ligy veľmi kvalitný a dostatočne skúsený káder,“ referuje Tomáš Vantruba.

Sereď obsadila v sezóne 2022/23 tretiu priečku o osem bodov za spomenutými Malženicami. Aktuálne figuruje v III. lige skupina Západ na štvrtom mieste s bilanciou 5-4-1 pri skóre 19:7. Za vedúcou Šaľou zaostáva o štyri body a má jeden zápas k dobru. V sobotu v Banskej Bystrici triumfovala nad RSC Hamsik Academy 1:0, rozhodol Tomáš: „Je to tam, sme na víťaznej vlne.“

Pre pohárový kontext je zaujímavejšie, že ŠKF 12. augusta uhral 1:1 v Lehote pod Vtáčnikom: „Osobne by som sa na to až tak nepozeral, hoci určité porovnania sa  vzhľadom na ten minulotýždňový súboj OFK Baník s Trnavou ponúkajú. Všetko sú to vždy úplne iné zápasy. Zároveň mi však nedá nepodotknúť, že v tom čase sme mali veľa zranených hráčov. Napriek tomu sme dosiahli remízu.“ Lehota pod Vtáčnikom je teraz v III. lige piata.

Tomáš v Seredi zďaleka nie je jediný s trnavskou futbalovou minulosťou. Slovan teda môže očakávať akúsi prenesenú rivalitu: „Predpokladám, že na ihrisku sa to premietne do súbojového futbalu. Favoritovi dáme tento rozmer pocítiť. V tomto zmysle je to pre nás ešte výnimočnejšie výzva.“

Mimochodom, Sereď v roku 2018 priviedol do prvej ligy kouč Michal Gašparík st., otec rovnomenného kormidelníka Trnavy.

ODMENA FANÚŠIKOM ZA PODPORU

Klišé, že všetko zlé je na niečo dobré, má opodstatnenie. Pre ŠKF sa vlaňajším administratívnym preradením skončila éra bezdomovectva, v ktorej postupne mal náhradné vlastné prostredie v Zlatých Moravciach, Nitre, Myjave, na bratislavských Pasienkoch a v Trnave.

Priaznivci uvítali, že už nemusia za svojimi cestovať aj na oficiálne domáce stretnutia. Bonusom sú pohárové súboje s chýrnymi klubmi: „Sme radi, že sa vďaka Slovnaft Cupu môžeme aspoň občas naďalej merať s najlepšími. Pre verných fanúšikov je to odmena za podporu.“

Na Trnavu takto pred rokom bolo zvedavých 885 divákov. Zdroj: FC Spartak Trnava / Lukáš Grinaj

Sereď je v zápasovom rytme. Slovan z neho bude vypadnutý na desať dní pre asociačný termín. Navyše, štyri dni po pohárovom súboji nastúpi na prestížne ligové derby v Trnave a o ďalšie štyri sa predstaví v Európskej konferenčnej lige UEFA vo francúzskom Lille.

„Budú nerozohraní, ale aj oddýchnutí… Samozrejme, trošku sa spoliehame na to, že pristúpia k rotácii na viacerých postoch. Uvidíme, ako to napokon proti nám vyskladajú. Bez ohľadu na to nebudú mať veľa slabých miest a chvíľ. My musíme striehnuť na šance a byť pri ich premieňaní stopercentní,“ apeluje 25-ročný bezmála dvojmetrový zakončovateľ (195 cm), ktorý v  III. lige 2023/24 v doterajších desiatich stretnutiach zaznamenal šesť zásahov.

KVARTETO OSEMGÓLOVÝCH

Tomáš Vantruba v tohtosezónnom Slovnaft Cupe najprv nastrieľal päť gólov Dunajskej Lužnej (9:0) a potom dva v Tomášove (3:1). Maximom v jednom zápase je sedmička Šamorínčana Lukáša Leginusa 3. novembra 2021 proti Spišskej Belej.

Kvarteto futbalistov sa môže pochváliť 8-gólovým nástrelom počas celej pohárovej sezóny: Ruslan Ľubarskij (Humenné) v ročníku 1995/96 a Patrik Abrahám (Nitra), Marvin Egho (Trnava) aj Yusuf Olaitan Otubanjo (Žilina) v rámci edície 2017/18.

Kouč Richard Slezák prišiel pred sezónou z Galanty, teda od treťoligového rivala a možného súpera v 4. kole pohára. Zdroj: ŠKF Sereď

Postupujúci z duelu ŠKF Sereď – ŠK Slovan Bratislava (18. októbra od 15:00) bude v 1/16-finálovom 4. kole čeliť FC Slovan Galanta. Pre Sereď by to bolo derby v rámci regiónu i ligovej príslušnosti. Treťoligová konfrontácia v auguste v Galante sa skončila bez gólov. Mimochodom, práve z Galanty, momentálne druhej v tabuľke III. ligy, prišiel v lete na lavičku Serede tréner Richard Slezák.

Sereď sa v Slovnaft Cupe 2019/20 prebojovala do štvrťfinále, v ktorom v Zlatých Moravciach nestačila na Ružomberok (0:2). Slovan má na konte 17 trofejí zo Slovenského pohára, z nich desať v ére samostatnosti SR. V ostatných dvoch sezónach zhodne podľahol vo finále Trnave.

Zdroj: slovnaftcup.sk

Autor

STANISLAV OLŠOVSKÝ

Dátum