
Trofej pre Žilinu, presvedčivo zvládla finále vo svojom prostredí proti FC Košice
MŠK Žilina je víťazom 57. ročníka Slovnaft Cupu. Šošoni po 14 rokoch dobyli Slovenský pohár druhý raz v klubovej histórii, ktorá sa začala písať už 20. júna 1909 pod názvom Krúžok žilinských športovcov, respektíve Zsolnai testgyakorlók köre.
Žlto-zelení aspoň trochu vyvážili bilanciu úspechov z ligy, v ktorej sa – bez výnimky v tomto miléniu – ozdobili siedmimi titulmi. V súťaži, ktorá spája kluby vertikálne naprieč hierarchiou tých tabuľkových, zlepšili svoju bilanciu z rozhodujúcich konfrontácii na 2:8.
Radosť zverencov Pavla Staňa bola o to väčšia, že prvomájové finále proti FC Košice zvládli vo svojom domovskom prostredí pod Dubňom. Pred 9723 divákmi sa presadili ešte presvedčivejšie, než napovedá konečný výsledok 3:1.

NESKUTOČNE SI TO UŽÍVALI
Úvodný polčas im patril 2:0, krátko po zmene strán v podstate zavreli zápas tretím zásahom, o ktorý sa postaral Marko Roginiäć (gól vo štvrtom pohárovom zápase v rade). Inkasovali až krátko pred konečným hvizdom, keď sa už schyľovalo k zaslúženým oslavám.
„Viesť po polčase o dva góly je celkom zradné. Párkrát nám už vstupy do druhého polčasu nevyšli, ale tentoraz sme ho zachytili veľmi dobre,“ rekapituloval 30-ročný žilinský rodák Miroslav Káčer.
Rovnako ako Filip Kaša a Ján Minárik bol už pri finálovej prehre s Trnavou pred siedmimi rokmi v Nitre na záver jubilejnej 50. edície Slovnaft Cupu. Neuspel v druhej sérii rozstrelu.
V piatok sa dočkal šťastného rozuzlenia: „Veľmi si vážim, že som mohol zdvihnúť pohár nad hlavu ako kapitán. Neskutočne sme si to všetci užívali. Nesmierne nás teší, že sme to zvládli pred plným štadiónom, ktorý sa v Žiline len tak nevidí. Keď hráte finále, nikdy neviete, či nie je náhodou vaše posledné – tak sme k tomu aj pristúpili.“
PO PIATICH ROKOCH UŽ AKO SÚPERI
Spomenutý tréner MŠK glosoval: „Takéto stretnutia sú najmä o hlave. Prvý gól vždy mení obraz celého duelu, dokáže mužstvom zatriasť. Našťastie, podarilo sa ho streliť nám a na konci prvého polčasu sme pridali ďalší, čo nás upokojilo.“
Štyridsaťdeväťročný Staňo pred 16 rokmi zabodoval v poľskej analógii počas pôsobenia v Jagiellonii Białystok.
Pred piatimi rokmi viedol MŠK pri finálovej prehre so Slovanom Bratislava, keď Žilinčania predtým v semifinále jasne prevýšili Košičanov. Asistenta mu vtedy robil Peter Černák, teraz už kouč súpera.

FUTBAL I ŽIVOT PÍŠE TAKÉTO PRÍBEHY
Onen otvárací gól dorážkou zblízka strelil Michal Faško, bývalý hráč nových Košíc de iure existujúcich iba osem rokov: „Futbal i život je krásny v tom, že píše takéto príbehy. Bučali po mne, keď som kopal roh, ale beriem to, teraz sme boli rivali. Gól som však oslavovať nechcel. V Košiciach mám veľa blízkych ľudí.“
Domáci v úvodnom dejstve útočili na bránku pred fanúšikovským južným sektorom hostí, v ktorom intenzívne o sebe dávali vedieť približne dve tisícky návštevníkov prevažne v príležitostných modrých tričkách.
„Prišiel som do Žiliny s cieľom hrať o trofej a ako hráč niečo v kariére dokázať. Som veľmi rád, že sa mi to podarilo práve s týmto klubom,“ netajil 31-ročný Faško, ktorý v FC pobudol dve sezóny do vlaňajšieho leta.
VŠETKO IŠLO PODĽA PLÁNU
Poistku pridal 32-ročný ostravský rodák Kaša, ktorého druhá žilinská misia sa takisto začala pred sezónou 2025/26: „Som rád, že mi to tam padlo práve v takomto dôležitom súboji. Všetci sme kráčali za spoločným cieľom. Boli sme lepším tímom. Priebeh bol jednoznačný, dominovali sme. Všetko išlo podľa plánu a trofej je zaslúžene naša.“
Dejisko finále bolo známe už od 4. septembra. Žilinčania odvtedy kráčali za splnením sna. Najprv v podobe prieniku do trofejového stretnutia a potom, samozrejme, aj úspechu v ňom.
„V šatni som cítil nával energie už od semifinálového dvojzápasu proti Podbrezovej. Dnes sme od prvej minúty sme smerovali za víťazstvom. Chalani tvrdo pracovali, bojovali a zaslúžili si uspieť,“ skonštatoval Staňo.

VĎAKA PATRÍ CHALANOM AJ FANÚŠIKOM
Košičania vyznievali predsa len trochu zahriaknuto – akoby ich zviazal význam udalosti. S výnimkou vstupných minútok nemali tzv. momentum.
Burcovaní svojím kotlom sa snažili až do trpkého konca, ale vo vzduchu neviselo prípadné vzopätie ako trebárs v prvej kapitole semifinále v Prešove, keď ťahali napokon 16-zápasovú šnúru bez prehry.
„Nevyšlo to, sme smutní. Uvedomovali sme si, v akých situáciách je Žilina silná, a práve po takých nám dala dva góly. Chalani však odviedli počas tejto sezóny kus roboty, za čo im ďakujem.
Vďaka patrí taktiež fanúšikom, ktorí nám tu vytvorili domácu atmosféru. Cestovali ďaleko, o to viac nás mrzí, že sme im nedopriali radosť z trofeje,“ povzdychol si tréner hostí Černák.
TRETIA NAJDLHŠIA ODMLKA
MŠK Žilina je tretím klubom po rekordérovi pohára Slovane Bratislave (okrúhlych 10 triumfov v ére samostatnosti SR, ale na ďalší čakajú belasí už od edície 2020/21) a Spartaku Trnava (5 úspechov, z nich tri v predchádzajúcich štyroch ročníkoch vrátane sezóny 2024/25), ktorý ovládol finále vo vlastnom prostredí pri formáte na jeden duel.
Zároveň sa stal 8. viacnásobným držiteľom pohára v období po rozdelení čs. federácie. Pridal sa k Slovanu, Trnave, Interu Bratislava, MFK Košice, Ružomberku, Petržalke a Trenčínu.
Žilina sa zaradila na tretiu priečku v ére samostatnosti podľa časového rozpätia medzi dvoma úspechmi klubu s administratívne neupravenou kontinuitou. Od vyvrcholenia sezóny 2011/12, zhodou okolností prvej, keď pohár mal doterajšieho titulárneho partnera, uplynulo 14 rokov.
Najväčšia odmlka má 21 rokov. Toľko delilo víťazstvá Trnavy v rokoch 1998 a 2019. Nasleduje Ružomberok prostredníctvom 18-ročného pôstu (2006 a 2024). Absolútnym rekordom vrátane čs. obdobia je 24 rokov medzi zápismi Banskej Bystrice v rokoch 1981 a 2005.

SPRIEVODNÁ MOVE TROPHY PRE FC NITRA
MŠK získal aj prémiu 50-tisíc eur a právo na štart v 1. predkole Európskej ligy, čo znamená istotu minimálne štyroch medzinárodných zápasov.
„Jedna príležitosť je zavŕšená, začína sa druhá. Zrejme aj preto je moja radosť menej spontánna, než sa to deje v prípade hráčov a realizačného tímu, lebo už uvažujem, čo bude v lete.
Rozmýšľam hneď o tom, čo treba urobiť, aby sme boli úspešní aj v pohárovej Európe. Je to ďalšia výzva, ktorú by sme radi zvládli,“ povedal majiteľ klubu Jozef Antošík.
Súčasťou finále Slovnaft Cupu 2025/26 bolo slávnostné odovzdanie Move Trophy spojenej s prémiou 3000 eur. Najúspešnejším účastníkom spomedzi klubov z ligových súťaží riadených regionálnymi zväzmi sa stal FC Nitra.
(KO, SFZ, STVR)
Zdroj: slovnaftcup.sk
Autor
SLOVNAFT