V lige už nie sú, v pohári chcú zostať na úkor obhajcu. Bude Vantruba páliť na Vantrubu?

Museli klesnúť z prvej ligy do tretej, aby mohli privítať Trnavu naozaj doma. Udeje sa to v pohári. Seredčania v stredu o 14.30 h privítajú obhajcu trofeje v 1/16-finálovom 4. kole 54. ročníka Slovnaft Cupu.

Počnúc sezónou 2018/19 až donedávna pôsobili v najvyššej dlhodobej súťaži. Sami sa spätne označili za najúspešnejších bezdomovcov nášho futbalu. Seredčania mali detašované vlastné prostredie v Zlatých Moravciach, Nitre, Myjave, na bratislavských Pasienkoch a práve v Trnave.

„V prvom rade je to odmena pre všetkých ľudí, ktorí dlhé roky nezažili zápasy priamo v Seredi a za mužstvom cestovali. Súťažný futbal ako taký sa sem vrátil už v auguste a terajšiu prítomnosť prvoligistu vnímame ako bonus,“ vyhlásil tréner ŠKF Eduard Pagáč.

Trnavu privítajú už aj reálne v Seredi. Zdroj: skfseredfutbal.sk

ZOSTAL IBA JEDEN

Spartak zdolali v marci na jeho Štadióne Antona Malatinského v slovenskom Ríme 1:0. Bolo to v skupine o titul. Doma, rozumejte v Zlatých Moravciach, v apríli prehrali 0:2.

Seredčania napokon obsadili piatu priečku, ale pre pretrvávajúce nespĺňanie licenčných podmienok zostúpili. Hneď o dve úrovne.

„Ani mi nemusíte pripomínať základnú jedenástku spred toho pol roka. S istotou viem, že nikto,“ okamžite zareagoval 44-ročný kouč červeno-bielych na otázku, či sa nájde aspoň jeden pamätník tohtoročnej Veľkonočnej nedele, ktorý bude vo vstupnej zostave aj teraz.

„Káder sa takmer kompletne obmenil. Zostal iba nigérijský brankár Mathew Yakubu,“ konkretizoval Eduard Pagáč. Sám v lete prišiel z Nového Mesta nad Váhom po tom, ako mu zachránil príslušnosť k III. lige.

Zostal iba nigérijský brankár Mathew Yakubu. Zdroj: facebook ŠKF Sereď/Lukáš Klčo

NECHCÚ LEN BRÁNIŤ

Z jedného štadióna na druhý je to necelých 18 km. Pri dobrej premávke štvrťhodinka. Kormidelník Spartaka Michal Gašparík mladší si po žrebe pochvaľoval, že Trnavčania nebudú musieť cestovať. Ani nedodal, že obrazne.

Termín uprostred týždňa a ešte aj s výkopom skoro po poludní paradoxne môže byť výhodou pre Seredčanov. Hostí totiž asi nepríde podporiť toľko ich fanúšikov z výrazne početnejšej „červeno-čírnej rodziny“, ako by to bolo cez víkend či večer.

„Na druhej strane je to pre nás aj nevýhoda, lebo až toľko nebude v hľadisku ani priaznivcov Serede… Verím však, že bude pekná návšteva a uvidí zaujímavý zápas,“ skonštatoval Eduard Pagáč, ktorý ako asistent trénera bol pri prehre Senice s Trenčínom v rozstrele z 11 m na záver popradského finále Slovnaft Cupu 2014/15. Bol to premiérový ročník z rozšíreným formátom.

Sereď v 1. kole aktuálnej edície Slovenského pohára prekonala siedmoligový Pravenec 3:0. V 2. kole výsledkovo rovnako vynikla u šiestoligistu v Zemianskych Kostoľanoch. V 3. kole vyradila druholigovú Raču z východného okraja metropoly 4:2 v rozstrele z 11 m po remíze 1:1.

„Nedá sa vopred potvrdiť alebo poprieť, že vyrukujeme s obvyklou účelovou taktikou outsiderov proti favoritom: nejako to ubrániť až do rozstrelu. V prvom rade si ideme tento duel užiť. Možno nás súper svojimi kvalitami prinúti obmedziť sa na defenzívu. Dúfam však, že sa to nestane. Chceme si tiež počínať aktívne,“ predznamenal Eduard Pagáč.

V POHÁRI KOMPLETNÁ MINUTÁŽ

Azda najzaujímavejším z množstva osobných príbehov týkajúcich sa tohto derby je možný vzájomný súboj 24-ročných dvojičiek Vantrubovcov. Martin chytá za Trnavu, Tomáš je útočníkom Serede, v minulosti tiež hral za „áčko“ Spartaka. Obaja kedysi začínali v Lokomotíve Trnava, Martin ešte ako krídelník – medzi tri žrde sa presunul až neskôr.

Martin Vantruba si od svojho júlového príchodu z Dunajskej Stredy zachytal mimo Slovnaft Cupu iba raz, a to v odvete 2. predkola Európskej konferenčnej ligy na pôde waleského Newtownu. V domácom pohári absolvoval kompletnú minutáž.

Tomáš (vľavo) a Martin Vantrubovci po trnavskom zisku titulu v sezóne 2017/18. Zdroj: Ján Král

„Zachytil som, že kabína sa práve týmto súrodeneckým unikátom pobavila, keď nás vyžrebovali proti Spartaku,“ prezradil Eduard Pagáč a dodal: „O pohárovej prehre Serede s Trnavou pred desiatimi rokmi som ani nevedel, to tu nejako nerezonovalo. V sobotu sme hrali majstrák, stredou sme sa dovtedy príliš nezaoberali. Prvý raz sme zamerali našu pozornosť týmto smerom až v pondelok.“

OTEC TRÉNOVAL SÚPERA

Sereď doma remizovala s Veľkými Ludincami 3:3 a v tabuľke III. ligy Západ figuruje na tretej pozícii o jedenásť bodov za dosiaľ nezdolanými Malženicami.

Trnava v rovnaký deň vyhrala v Žiline 2:1, napravila si tým chuť po nezdare z Podbrezovej. Nachádza sa na druhej priečke so štvorbodovým mankom na Slovan Bratislava, ktorý však absolvoval o jeden duel menej.

V pohári začal Spartak až v 2. kole a v Bolerázi sa veru riadne potrápil. Na ihrisku štvrtoligového miestneho TJ Slavoj pred 1 100 divákmi ešte v 70. min prehrával. Lotériu z bieleho bodu dodal Trnave vlastenec domácich, na jedenástky postúpila 4:2. V 3. kole v piatoligových Trenčianskych Stankovciach, kde sa prišlo pozrieť ešte o sto zvedavcov viac, už bola suverénna – 6:0.

„Sereď medzičasom má úplne iné mužstvo, ale je v ňom veľa hráčov, ktorí prešli mládežou v Trnave alebo tu predtým hrávali. Nie je to už prvoligový tím, ale svoju kvalitu určite má a nemôžeme nič podceniť. Chceme postúpiť, to je jasný cieľ,“ povedal tréner hostí Michal Gašparík ml. pre web Spartaka Trnava.

„Musíme sa zaobísť bez viacerých zranených hráčov. K dlhodobejším maródom Tummovi, Paurovi a Danielovi pribudli aj Savvidis a Štefánik, otázni sú Taiwo a Bolaji,“ konkretizoval Michal Gašparík, ktorého rovnomenný otec priviedol Sereď v sezóne 2017/18 k historickému postupu z II. ligy.

Počnúc 7. októbrom 2018 sa Sereď stretla s Trnavou vo Fortuna lige 10-krát. Dosiahla štyri víťazstvá a utrpela šesť prehier. Remíza sa teda nezrodila ani raz.

Sereď sa v Slovnaft Cupe 2019/20 prebojovala do štvrťfinále, v ktorom v Zlatých Moravciach nestačila na Ružomberok (0:2). Trnave priamo v Seredi pred 1 500 divákmi podľahla 25. septembra 2012 v osemfinále tesne 2:3, počas úvodného polčasu minútku viedla. Na 3:1 pre hostí v 88. min zvýšil Michal Gašparík mladší…

Zdroj: http://slovnaftcup.sk

Autor

STANISLAV OLŠOVSKÝ

Dátum